-
11 ноември 2014 06:08
- 1442
- 3
Финални преговори кой коя комисия да оглави вървят в парламента. Пазарлъците са и за заместниците, а водещият принцип засега е "за всеки по нещо", пише "Стандарт". Председателските постове на парламентарните комисии ще бъдат гласувани от депутатите, едва след като се одобри правилникът на Народното събрание. Това се очаква да стане следващата седмица, а през тази ще бъдат уточнени ръководствата на комисиите.
Работата обаче се забавя, защото Красимир Ципов, който оглавяваше временната комисия за изработване на правилника на депутатите, от снощи е зам.-министър на МВР. Сега парламентът спешно трябва да му избере наследник. Вече е сигурно, че мегакомисията, която следи работата на службите, най-вероятно ще бъде оглавена от депутат на ГЕРБ. Спряганите имена са на Димитър Лазаров или Пламен Нунев.
Комисията по правни въпроси пък се очаква да бъде оглавена от техния съпартиец в ГЕРБ Данаил Кирилов. Изненади в предложенията на реформаторите за комисии почти няма. За шеф на тази по вътрешна сигурност и обществен ред се очаква да бъде предложен ген. Атанас Атанасов. Реформаторите се очаква да получат и комисията по околна среда и водите, начело на нея те ще предложат да застане Борислав Великов. Миналата седмица се тиражираше, че той може да оглави външната, но тъй като тя ще се слее с тази на отбраната, постът остава за ГЕРБ. Причината е, че военният министър е от квотата на реформаторите - Николай Ненчев.
Най-вероятно Найден Зеленогорски ще оглави комисията по регионална политика, той трябва да е и наследникът на Меглена Кунева като съпредседател на Блока от квотата на ДБГ. Очаква се друг реформатор - Румен Христов, да стане председател на комисията по земеделие. Ако имат право на още места, от Блока ще предложат Мартин Димитров за шеф на комисията по енергетика. Сред зам.-председателите от квотата на РБ е Корман Исмаилов, който ще е в отбраната. Димитър Танев пък ще е вице в комисията по финансите. Той е с дълъг административен опит като главен секретар на образователното министерство по времето на Даниел Вълчев. Тогава Танев успя да въведе делегираните бюджети на училищата, както и финансирането за брой ученик. Голямата изненада при реформаторите е, че съпредседателят на групата - Радан Кънев, няма да е начело на нито една комисия. Очакваше се той да оглави социалната, но в крайна сметка ще е заместник. Самият той заяви, че предпочита да е така, издадоха негови колеги. За социалната комисия от ГЕРБ пък са склонни да преотстъпят председателството на д-р Хасан Адемов (ДПС).
Стефан Данаилов (БСП) се очаква да оглави тази по култура. Тъй като и социалистите ще имат председателство само на 1 комисия, Ламбо може да отпадне от поста, ако червените вземат икономиката. По жълтите павета светкавично се "затъркаляха" имената на Драгомир Стойнев или Петър Кънев за поста.
Най-логично е комисията да остане по икономика и туризъм, а неин председател да е Делян Добрев, казаха вчера ГЕРБери. Ако все пак комисиите са две, за туризма се спряга Поли Карастоянова от Патриотичния фронт. Почти сигурно пък е, че Десислава Атанасова (ГЕРБ) ще оглави здравната. А образователната ще се ръководи от Милена Дамянова (ГЕРБ).
Суровият вариант на проектоправилника на НС предвижда свиване на броя на постоянните комисии. От ГЕРБ смятат, че ресорите външна политика и отбрана могат да бъдат в едно. Пак по кулоарна информация е възможно тази комисия да се председателства от АБВ. От БДЦ може да оглавят комисията по еврофондовете, твърдят депутати от ГЕРБ. А за председател се спряга името на шефа на групата им Светлин Танчев. Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси пък в 43-тото НС ще се занимава и с парламентарната етика на избраниците.
Отрицателният вот, който по традиция депутатите използват срещу политическите си опоненти, може да отиде в края на работния ден на парламента. Това е идея, заложена в новия правилник. Обясненията на народните представители да стават в специален блок от време, например след 11,30 часа, предлагат от ГЕРБ и АБВ. От сега се знае, че предложението ще бъде посрещнато на нож от БСП. А депутати коментират как идеята се прокарва заради опасността при 8 политически сили всяко гласуване да се превръща в нескончаем спор и караници от трибуната.
Независимите депутати в 43-ото народно събрание ще бъдат тотално неглижирани. Те няма да имат право да сформират своя група. И от ГЕРБ, и от БСП са на мнение, че отцепниците не трябва да имат възможност да се обединяват в нови парламентарни групи дори ако броят им стане над 10 души. "Абсурдно ще е да се съобразяваме с някой нов политически субект в парламента, който не е минал избори", отбелязаха многозначително ГЕРБери. В 42-то народно събрание "номадите" бяха порязани от партийната субсидия и парите не следваха депутата, а оставаха в парламентарната група. Напусналите няма да могат да влизат и в други групи, а освен това ще бъдат и извън комисиите до края на мандата. Ако някоя парламентарна група се разпусне, то депутатите светкавично ще губят всички постове в комисии, както и зам. председателското място в НС. В момента независима е само Анна Баракова, която отказа да бъде част от групата на БДЦ.
Само като добро пожелание ще остане и промяната на работното време на парламента. Идеята Народното събрание да заработи в режим "Брюксел" - две плътни работни седмици в пленарни заседания, 1 седмица заседания на комисии и една седмица за работа в регионите няма да се осъществи. От ГЕРБ неофициално коментират, че така ще се спестят средства, работата ще стане по-ефективна. И дори имат вариант за пленарни заседания от 10.00 до 17.00 часа. "Тълкуването в обществото ще е, че искаме да си съкратим работното време и да си стоим по седмица в регионите, а по места има доста работа за вършене", казват от мнозинството.
Последвайте канала на
Свързани новини
Задава се край на парламентарния туризъм
10 ноември 201407:14
Кои са новите попълнения в парламента?
07 ноември 201421:38
Парламентът ще заседава и без кворум?
06 ноември 201421:37
Мъжко царство в новия парламент
20 октомври 201414:14
Депутатите посрещат Бъдни вечер в парламента заради бюджета?
19 ноември 201421:46
Заклеха се 15 нови депутати
12 ноември 201409:51
Ботев се върна на победния път след силно второ полувреме срещу Локо (София)
Арда уверено крачи към челните позиции след комфортен успех над Ботев (Враца)
Панатинайкос - Олимпиакос, и двата отбора започват с по трима гардове
Генчев: Мачът е изключително важен за нас, за да си върнем поне малко от позагубеното самочувствие
Майкъла: Бихме ЦСКА 1948, но този отбор не е критерий! Левски само ще се снима с титлата
Ботев с изявление за Зингаревич, входира писмо до две институции
Коментари 3
Добави2014.11.11 | 11:15
2014.11.11 | 11:15
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата е пълна
08 ноември 202420:11
"В културата няма място за политика, но в политиката има спешна нужда от култура"
08 ноември 202420:18
Кметът на София Васил Терзиев: Не аз съм работодателят на Илков, Главчев трябва да му поиска оставката
08 ноември 202420:42
Кирил Петков: Хора, не можем да се будим в държава с купени избори и да гледаме подобни нахлувания в Народния театър!
08 ноември 202419:04
Засилено полицейско присъствие пред Народния театър
08 ноември 202418:27
Димитър Стоянович за сблъсъците пред Народния театър: Срам за полицаите! Взеха страната на агресорите
08 ноември 202418:33
Народният театър и парламентът: Даниел Митов очаква провокации в първия работен ден на депутатите
08 ноември 202417:55
Мая Манолова: Случилото се пред Народния театър е резултат от гнева на хората от изборите
08 ноември 202417:53
Доц. Киселова: Видя се кой от Радев и Пеевски е по-опасен
08 ноември 202419:03
2014.11.11 | 11:15