Юрист: Трудно се гради демокрация, ако не се гласува

  • 08 юни 2014 11:39

  • 1558
  • 11
Юрист: Трудно се гради демокрация, ако не се гласува
© Булфото

В преамбюла на Конституцията изрично е написано, че България е демократична държава. Ако не упражняваме избирателното си право, демократичната държава трудно ще се изгражда, трудно ще съществува. Това каза проф. Емилия Друмева - конституционалист и председател на Обществения съвет към ЦИК, пред БНР.

Според юристката правото на гласуване се отличава от останалите основни права, защото ако не бъде упражнявано, демократичната държава не може да се случи.

"Тази особеност на избирателното право считам, че трябва да бъде разбрана и възприета от всеки един от нас и в случая мисля, че Конституционният съд може и следва да се включи – да разясни това особено естество на избирателното право. То е право, което трябва да се упражнява, ако искаме да живеем в демократична държава", каза специалистът по конституционно право.

Конституционният съд може да разясни особения статут на избирателното право с тълкувателно решение, коментира тя исканията за въвеждане на задължително гласуване.

"Едно изменение на изборния закон, предшествано от разясняване, тълкуване, направено от Конституционния съд за това, че изборното право е особено право, което трябва да се упражнява за да имаме демократична държава, считам че това би било ефективно", коментира тя.

Според Друмева тълкувателно решение на Конституционен съд може да бъде произнесено в кратки срокове, защото то не е обвързано с определен период на изчакване. В България вече е имало задължително гласуване по време на Търновската конституция. Задължителното гласуване може да бъде регламентирано, подчерта тя.

"Ако се въведе изискване да се упражнява активното избирателно право, това несъмнено ще е нещо ново, но то ще се опише, ще се разпише в указание на ЦИК или в самия Закон", каза още експертът.

Според нея практиката на задължително гласуване не е толкова популярна в Европа, защото там се разчита на съзнанието на избирателите, че трябва да участват. Задължително е гласуването в Белгия и Гърция, а доскоро и в Австрия, напомни тя и допълни, че при налагането на задължително гласуване не е подходящо да има големи санкции при отказ, защото става дума за право.

За исканията за касиране на евроизборите проф. Емилия Друмева коментира, че към касиране на избори се пристъпва, когато са констатирани съществени нарушения, които ако не бяха извършени, резултатът щеше да бъде друг. "Това е измерителят, по който Конституционния съд се произнася. Конституционният съд, е съд по право, но, когато проверява избори, по изключение, действа и като съд по факти", обясни тя.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1558 11

Свързани новини

Коментари 11

Добави коментар

2014.06.09 | 01:26

11
От 25 години демокрация,избираме" оратори,"които говорят за да ни грабят,пропъждат и унищожават като народ.
rossen4i4o

2014.06.09 | 01:25

10
да демокрацията е въпрос на избор , но как да избереш ? да бъдеш окраден или да бъдеш ограбен , тук до това се свежда избора , трябва да съм луд за да помагам за утвърждаването на такава система
FM

2014.06.09 | 00:34

9
Демокрация с курви и предатели и продажни политици не се гради

2014.06.09 | 00:34

8
Дори и да се въведе задължителното гласуване какво от това? Кой се съобразява с гласа на народа? Проведеният референдум за АЕЦ е много ясен пример за това, че гласът на народа не е глас ьБожи. На нас ни е необходима изцяло нова Конституция, такъв основен закон, който да не позволява някой да го надскочи, да го заобиколи и т.н, защото примери за това колкото искаш.
задължително гласуване ДА

2014.06.09 | 00:33

7
Който НЕ ГЛАСУВА - пак "гласува" , но за платените цигани и турци !!!

2014.06.09 | 00:33

6
Добре пише в преамбюла.Но впросът е къде професорът констиуционалист вижда демокрация в България от 1989 г.до този момент.Според средно интелигентните граждани, встраната има всичко друго ,всякакви реими,но не и демокрация.Има охлокрация,има представителна демокрация по американски образец,има клептокрация,има и наркоклептокрация,но не и демокрация.Колко пъти управлващите попитаха суверена,когато трябваше да вземат важно за страната ешение,като напр.влизането в ЕС и НАТО?Не питат.Приемат готови продиктувани решения,които обсужат чужди държави,чужди интереси.
NO DOUBT

2014.06.09 | 00:31

5
Загубено доверие не се връща с принуда, заплахи и наказателни глоби. политици, които не огат да накарат хората да им повярват и да мечтаят за по-добра бГ не стават за политици. Проблема не в гражданите ,че не гласуват, а в политиците ,че 25 години не направиха едно нещо, което да е полезна за нас. БГ не обича да го принуждават да прави нещо. Очаквайте изненади на изборите. Наказателен вот за най-големите идиоти в листата, а не протестен недействителен защото него ще си го пишете.

2014.06.09 | 00:29

4
Те не искат ти да гласуваш. Те искат в изборния ден да се почувстваш „над нещата“ - да си останеш кротък на дивана вкъщи и да си боцкаш домати на промоция, да отидеш за гъби или пък да събираш тен по плажовете в Гърция, далеч от изборните секции и от възможността да упражниш гражданския си дълг - дълг не само към обществото, а и към твоето дете; към твоите родители; към самия теб. Те искат да правиш всичко друго, но не и да гласуваш.

2014.06.09 | 00:29

3
Демокрацията е право да гласуваш, а не задължение! При комунизма гласуваха 99,9%! Сега всичките партийки видяха , че хората ги мразят и натискат за задължително гласуване. Даже дават за пример Белгия, където средната РЗ е 2500 евро. Ако гласувам задължително, ще стане ли толкова?

2014.06.08 | 17:48

1
Задължително гласуване обвързано с образование,поне средно образование понеже средното е задължително.Ако не си завършил средно не може да имаш право на гласуване,защото нямаш съзнание.

2014.06.08 | 20:50

2
Прост човек!

Добави коментар

Водещи новини