-
10 януари 2014 10:38
- 2879
- 2
Цензурата става престъпление, за него се предвиждат четири години затвор. Тайното филмиране също ще се наказва с година решетки. Като престъпно се определя още невнасянето на осигуровки, ровенето в чужд мобилен телефон, кражбата на профили от социалните мрежи. Това са част от планираните промени в проекта за нов Наказателен кодекс, информира БТВ.
Най-скандалната поправка обаче е искането да отпадне доживотния затвор без замяна. Мотивът е, че наказанието е нехуманно за осъдените. Решението да отпадне доживотния затвор без замяна не е на експертите, обяснява професор Александър Стойнов, който е работил четири години по новия закон.
„Политическо решение е, беше един от концептуалните въпроси. Не ми е известно Европа да иска това от нас – за съжаление, за смъртното наказание трябва да се съобразим с Европа”, казва експертът.
Като член на Европейския съюз България има ангажименти, които трябва да спазва. Затова няма как да се върнат смъртните присъди в закона, твърди професор Стойнов. „Сигурно много юристи ще ядосам, но винаги съм го твърдял и никога не съм го отричал - привърженик съм на смъртното наказание, но то е невъзможно в нашата система”, добавя той.
Александър Стойнов обяснява позицията си с аргумента, че смъртните присъди са евтини. „Една държава, която не може да плати лечението на болни деца, може да си позволи лукса да държи с десетилетия хора в затвора и да плаща огромни пари затова. Много хора на свобода нямат такива възможности като затворниците - облечени са, обути са, на топло са. И това може да трае с десетилетия и струва милиони, докато един разстрел не струва толкова много”, обяснява Стойнов.
Професорът уточнява изрично, че от закона не отпада доживотното наказание - отпада вариантът осъдените да стоят в затвора до гроб. Ако промените се приемат, право на помилване ще имат, след като излежат най-малко 15 години, и то също е под въпрос и по строги правила.
„Родителите и близките на жертвите трябва да имат предвид, че изпълнението на това наказание струва изключително скъпо, че тези пари за затворите идват от бюджета, а средствата в бюджета се взимат от нас, които сме на свобода. Включително и от близките на жертвите. Те плащат за тези, които са в затвора. Нека се замислят - какво от това, че има доживотен затвор без замяна. Какво от това... Въпросът е дали това е справедливост! Има съществена разлика! Може би справедливост, тук няма! Това си е голо възмездие”, твърди експертът.
Хората в България не получават справедливост не защото законите са лоши, а защото правораздаването или е бавно, или изобщо не стига до хората, твърди юристът и казва, че жестокостта на държавата няма да реши проблема с престъпността.
„Трябва да има някаква перспектива за човека, да се бори за себе си, евентуално да даде признаци на поправяне. Не във всички държави има доживотен затвор – вземете за пример Норвегия и убиеца Андерш Брайвик. Запазихме доживотния затвор, но реших,че трябва да има винаги някаква надежда и възможност за замяна, каквато има и в момента при доживотния затвор. Винаги ще има хора, които са жестоко настроени и да искат в максимална степен да се наказва едно лице. Големият проблем е, че за извършени вече престъпления не се налагат наказания. Не се изпълняват достатъчно бързо! И не е качествено”, отбеляза проф. Александър Стойнов.
По-леки присъди, но за повече престъпления - това е новото в проекта на наказателния закон, върху който са работили видни юристи, висши съдии и прокурори.
„Доволен съм от резултата. Сигурно има някои трески за дялане, но нека се знае, че той е все още на етап съгласувателна процедура”, допълни експертът.
Старият Наказателен кодекс в последните години беше преправян 90 пъти. Новият тепърва ще се обсъжда и гласува в парламента, така че нищо от новите предложения не е окончателно.
Последвайте канала на
Свързани новини
Новият НК засекретява всичко в държавата със заплаха от затвор
09 януари 201407:22
Бойко Рашков: Забраната за снимане в новия НК пази личния живот
08 януари 201408:57
Кашъмов: Поправките в НК застрашават свободата на словото
08 януари 201408:28
Политиците се спасяват от компрометиращи снимки
07 януари 201406:13
Няма да има затвор за непозволено фотографиране
15 януари 201415:21
Адвокат: Против съм отмяната на "Доживотен затвор без правяо на замяна"
14 януари 201418:23
Бизнесът скочи срещу новия Наказателен кодекс
14 януари 201417:11
Три клуба дават по над 10 млн. лв. за заплати на година в efbet Лига, Левски не е сред тях
ЦСКА - София отличи четирима играчи и написа: Бяхме в безпрецедентна дупка
ЦСКА - София се оглежда за заместник на Бусато
Левски представя отбора за пролетта срещу Славия
Радостин Александров за успехите на Табор в Словения и как четирима млади българи са гръбнака на отбора
Григор Димитров започва срещу квалификант в Бризбън
Коментари 2
Добави2014.01.10 | 22:45
Добави коментар
Водещи новини
Кабинетът отпуска 2 млн. лв. в подкрепа на домакинствата, останали без ток
28 декември 202411:47
КЕВР започва извънредна проверка на електроразпределителните дружества и ЕСО
28 декември 202412:00
Напрежение пред офиса на енергоразпределителното дружество в Троян
28 декември 202412:18
Над 70 населени места още са без ток в Габровско, спират и помпите за вода
28 декември 202413:03
Продължава екстремното време в Гърция
28 декември 202411:08
Кое събитие през 2024г. никой не успя да предвиди?
28 декември 202410:32
Проф. Донка Байкова: За три дни можем да се възстановим от голямото преяждане по празниците
28 декември 202410:08
До 31 декември можем да искаме прехвърляне на неизползвания отпуск от 2024 г.
28 декември 202411:22
Младежи пребиха шофьор на снегорин
28 декември 202412:49
2014.01.11 | 13:28