120 000 лв глоба за мандрите, които правят сирене от мляко и палми

  • 09 ноември 2012 06:29

  • 2941
  • 3
120 000 лв глоба за мандрите, които правят сирене от мляко и палми
©

След Нова година мандрите, които работят едновременно млечни и иминиращи продукти, ще бъдат затваряни, ако бъдат хванати в крачка за втори път, съобщава Монитор.

Освен това те ще плащат по 120 000 лева глоба и ще бъде изземвано удостоверението им за регистрация, съобщи зам.-шефът на Българската агенция по безопасност на храните Венцеслава Тасева. Санкциите са заложени в промените на Закона за храните, които министрите ще обсъждат на едно от следващите си заседания.

Поне шест месеца ще трябва да работи с мляко една фирма, ако е декларирала пред БАБХ, че няма да тъпче храните с растителни мазнини. В агенцията ще се водят два регистъра на предприятията. В момента у нас от 241 млекопреработватели 71 имат двойно производство. През декември ще бъдат готови указанията за работа на фирмите при новите условия, обеща д-р Любомир Кулински, шеф на дирекция „Безопасност на храните” в хранителната агенция. Производителите обаче се притесняват, че изискванията са почти невъзможни за изпълнение и те ще бъдат изправени пред фалит. В чужбина вече расте търсенето на имитиращи продукти, сподели производител, който изнася в странство над половината от производството си. Той доставя храните с палма в Сърбия, Македония, Албания, Румъния и Испания. Освен това вече прави износ и за някои арабски страни. Ниската цена е определяща за голямото търсене, смята той, но се притеснява, че може да загуби част от бизнеса си.

Най-малко десет пъти се увеличават всичките парични санкции посочени в Закона за храните, съобщи още д-р Тасева. Това се отнася и за физическите, и за юридическите лица. Случаят със заразените готвачи, които натровиха децата в Банско, е последното доказателство, че всеки, който борави с храни, трябва да носи и лична отговорност.

За да не се бъркат потребителите, които си купуват вносни имитиращи продукти, предстои да бъде ремонтирана и наредбата за етикетирането. Предвижда се имената им да не бъдат превеждани директно, защото понякога това води до тотално объркване. Когато звучат подвеждащо, ще се търси друго подходящо наименование за тях. Такъв е случаят с вносния йогурт, който наскоро инспектори хванаха в търговската мрежа. Директният превод на наименованието е кисело мляко, но продуктът няма нищо общо с познатия ни продукт. Половината от пробите на млечни храни, взети за изследване от началото на годината, са от продукти, произведени в други страни от ЕС, уточни Любомир Кулински във връзка с упрека, че контролът за тях е занижен.

Последвайте канала на

Novini.bg
2941 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
bat pan4o

2012.11.09 | 19:16

3
НЕ САМО ГЛОБА,НО И ЗАТВОР ЗА ТАКИВА.ВЧЕРА СИ КУПИХ ЗА ПРОБА ОВЧЕ СИРЕНЕ ОТ 12ЛВ-САМО СОЛ И МАЛКО МЛЯКО-ДОБРЕ ЧЕ БЕШЕ САМО 100ГРАМА.
bibina

2012.11.09 | 19:16

2
Ако може да кажите коя е марката?
Zeitgeist

2012.11.09 | 09:42

1
"В чужбина вече расте търсенето на имитиращи продукти, сподели производител, който изнася в странство над половината от производството си." Муньо, кой иска да яде боклуците Ви? Имам познат, който работи в пловдивдска фирма за производство на кренвирши, и за 5-те години работа е видял само 1 (едно) животно да се вкарва в месокомбината. Сигурно ако ги попитате и те ще кажат, че хората обичат да ядат имитиращи кренвирши продукти!!!

Добави коментар

Водещи новини