-
07 октомври 2012 09:28
- 1971
- 2
"Г-н началник, моля да получа регистрационен номер, в който цифрите 4 и 6 да не фигурират, тъй като ми носят лош късмет", пише 30-годишна пловдивчанка в заявлението до шефа на Пътна полиция - Пловдив.
“Г-н началник, тъй като съм заклет фен на “Ботев”, желая да получа регистрационен номер с комбинацията 1912”, гласи друга молба. “Моля в регистрационния ми номер да има поне три седмици, за да ме пази Бог”. Такива и други подобни молби заливат всеки месец деловодството на сектор “КАТ и Пътна полиция” и стигат за резолюция до началника Радослав Начев, съобщава “Марица”.
Култът към специалните регистрационни номера съществува само по нашите географски ширини и заради корупцията при получаване им, преди 10 години бе приета специална наредба, която регулира раздаването и таксите, които се плащат. Най-евтини са чифтовете и огледалните номера, които се получават срещу 30 лева. 50 лева струва комбинация по избор, а златните номера от 4 цифри вървят по 1000 лева.
Преди две години в обращение бяха пуснати и комбинации от 6 еднакви цифри, а също така от 5 еднакви цифри плюс буква. Въпреки че цените на тези табели са 7250 лева, деветте комбинации с повтарящи се цифри са изкупени, сериозен интерес има и към тези с буква накрая. Същата цена ще трябва да платите, ако решите да изпишете вашето име или нечие друго върху колата.
След рапъра Ванко 1 единствено собственикът на фабриката за велосипеди “Макском” бе поискал табела с името на компанията си за бентлито си, но след това я смени. “Заявленията, които се подават за 4 или повече еднакви цифри, се резолират от директора, за да се избегне всякакво подозрение за нечия намеса”, коментира главен инспектор Начев.
За да се сдобие със специален номер, собственикът трябва да подаде заявление за желаната комбинация в деловодството на КАТ. Тя обаче трябва да започва с цифрата, с която вървят табелите към момента. Няма вариант да поставяме табели, които започват с 2, а да приемаме молби за номера с 4, 5 или 8. Ако се получат две или повече молби за един и същ номер, на случаен принцип се избира единият кандидат.
На останалите се изпращат откази. “Някои получават номер от първия път, а други - по пет-шест отказа. Малко е като лотария, признава шефът на КАТ. Освен това всяка сутрин се изготвя списък с останалите единични непоредни номера (напр. 31 41), който се предоставя без поискване на чакащите. За тези номера също се плаща 50 лева.
“Идват хора с най-различни претенции - един иска номерът да съвпада с рождения му ден, друг държи да няма нули в номера, тъй като щял да му се занули бизнесът, трети категорично поставят условие комбинацията цифри да е във възходящ ред, за да им върви нагоре. Има много желания от фенове на двата градски отбора “Ботев” и “Локомотив”, които искат комбинациите 1912 и 1926”, разказва Начев.
Най-голям е броят на тези, които настояват в номера да фигурира цифрата 7, защото била късметлийска. “Има шофьори, които категорично отказват шестици на табелата, а други пък държат точно на тези цифри, защото били числата на дявола”, обяснява полицейският шеф. Според него жените и мъжете шофьори са еднакво суеверни, като все пак дамите било по-претенциозни. Самият той е избрал номер, в който фигурира рождената му дата.
Запазени номера, освен тези от предстоящия месец, няма - нито за институции, нито за фирми, нито за частни лица. Напоследък се наблюдава тенденция, макар и слаба, според която шофьори, дори и на скъпи коли, вземат съвсем случаен (разбъркан) номер. “Желанието за определен номер не е запазена марка само за собствениците на лимузини.
Всеки месец получаваме между 40 и 50 молби. За десет години цифрата е почти константа, твърди Начев. Някои следели зорко сериите, които излизат, за да не пропуснат любимата си цифра. Всеки ден в Пътна полиция се приемат по близо 200 заявления, а между 120 и 150 автомобила излизат с нови регистрационни табели.
Най-харесваните цифри за номер на кола днес са 1, 4 и 7, сочи статистиката. Хит е единицата, защото хората масово искали да мат 1 в номера на колата си. Единицата означава, че си номер едно. Никой не искал да бъде втори. Хората се мръщели на цифрата 2. На девятката също - била на опашката. Комбинациите 3131, 1313, 3113 били сред най-желаните. Вариантите три еднакви и една различна цифра в регистрационната табела се харчели особено. За тях напирали политици и бизнесмени.
Последвайте канала на
Свързани новини
Директор в Порто: Емил Костадинов е голямо име в нашата история
Илиев: Националният отбор е върхът на пирамидата, не е нормално треньорът да проверява по стаите
Марица изпусна да вземе гейм на победителя в Шампионската лига
"Златна топка"х2: Стоичков изненада Оуен
Анди Краев: Тежка година за мен, всички знаете какво стана
Олимпиакос - АСВЕЛ, силен гръцки щурм
Коментари 2
Добави2012.10.07 | 17:49
Добави коментар
Водещи новини
Борисов подготвя писмо до ПП-ДБ, че няма да управлява с ДПС, АПС, МЕЧ и "Възраждане": Ще отидем при тях, когато сме наясно може ли да има управление
12 ноември 202416:02
ПП-ДБ искат от ГЕРБ "ясна декларация", че започват да отнемат от Пеевски инструментите за нелегитимно упражняване на власт
12 ноември 202417:21
Боряна Димитрова: В момента виждаме една широко отворена врата към нови избори
12 ноември 202417:52
Първан Симеонов: Нови избори ще ни докарат до още по-тежка ситуация, Борисов и ПП-ДБ знаят това много добре
12 ноември 202417:35
Проф. Пламен Киров: Деградацията на българската нация в културно и образователно отношение е потресаваща
12 ноември 202417:48
18-годишен загина на място след удар в дърво
12 ноември 202417:15
Мъж загина при челен сблъсък до хасковското село Манастир
12 ноември 202417:29
Няма при какво да се върнете, нашата България я няма. Фашисти и комунисти заедно блудстват с останките
12 ноември 202416:50
Семейство се спаси от войната в Украйна и загина от ураган в САЩ
12 ноември 202417:18
2012.10.07 | 23:49