-
31 декември 2024 11:24
- 212
- 1
"Това се използва като оправдание от хора, които не са си свършили работата докрай", заяви пред БНР бившият зам.-министър на земеделието доц. Георги Костов във връзка с обясненията на енергийните дружества, че огромен процент от авариите, довели до липсата на ток по празниците, са причинени от паднали върху електропроводите високи дървета и клони.
По думите му размерите на просеките за електропроводите се определят от наредба за сервитутите. Собственикът на сервитута - в случая енергоразпределителните дружества, има широки права да прави каквото трябва в тези площи, за което те плащат на собственика на имотите съответната такса, обясни той и добави, че ако сервитутът ти е тесен, можеш да го разшириш. Според наредбата ЕРП-тата имат задължението да правят проверки и да следят за безопасното състояние на сервитутната зона и ако има нещо, което извън зоната заплашва жиците, те имат право да изсичат или кастрят тези дървета с разрешение от Регионалната дирекция по горите. За изминалата година обаче не е взето нито едно такова разрешение.
"ЕРП-тата трябва да осигурят за своя сметка обозначаването, заснемането и отразяването на границите на сервитутните зони в съответните специализирани карти и регистри. Там има страшно много имоти и това е много скъпо. В много случаи тези сервитути не са отразени, защото е много скъпо - те трябва да инвестират в отразяването. Когато ги няма регистрирани в съответните карти, тези сервитути фактически не съществуват. Голяма част от повредите вероятно се дължат на този наследен още от преди приватизацията проблемен дълг - те трябва да платят на държавата, за да ги регистрира тези сервитути. Това е много сериозен проблем, особено за старите електропроводи. Това не се проследява от никого", обясни доц. Костов корена на проблема. Според него трябва да бъдат поискани срокове за изпълнението на това тяхно задължение, защото в момента такива няма.
По думите на лесовъда ЕРП-тата не са се обърнали нито веднъж към експертите по горите в съответните горски стопанства за съдействие при почистването на просеките, които са изключително важни. Той нарече това "липса на институционална зрялост и комуникация между отделни институции".
В предаването "Преди всички" доц. Костов напомни, че енергийните дружества трябва да бъдат контролирани от ресорния министър, но:
"Неговите възможности, инструменти и възможните санкции са толкова малки, че даже изглеждат смешно".
Според него трябва да има промени, които да дадат повече правомощия на държавата да контролира тези частни дружества. Освен това, трябва да се засили съвместната дейност и усилия - за подаване на сигнали и съответно за персонално търсене на отговорност от хората на най-високите места.
За съжаление, ситуацията е същата и в градовете, отбеляза още доц. Георги Костов.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ще се разберат ли партиите за стабилно управление?
03 януари 202508:06
Какви аномалии предизвика липсата на бюджет?
03 януари 202508:27
Психологът Росен Йорданов: Тишината около преговорите е добър знак
03 януари 202508:53
Д-р Олимпиада Атмажова: Погрешно е мнението в обществото, че леките наркотици не пристрастяват. Всъщност водят и до по-тежки
03 януари 202507:58
Къде в Плевен може да си купиш вейп с наркотик
03 януари 202508:12
Кметът на Константиново за мъжа, прострелял дете до контейнер: Той е неконтролируема личност
03 януари 202508:30
Жени се млатиха на пътя пред погледа на Карлос Насар, той опита да ги успокои
03 януари 202507:53
Земетресение разлюля България
03 януари 202509:01
Серия от кражби в бензиностация на „Хемус“
03 януари 202507:41
2024.12.31 | 13:13