Това, което дишаме, можем и да си го нарежем

  • 07 ноември 2024 13:42

  • 2505
  • 0
Това, което дишаме, можем и да си го нарежем
© бнт

Хората от района на садовското село Катуница днес в ефира на бнт се заканиха да протестират, защото, казват те, от 28-ми октомври насам въздуха, който дишат, е замърсен. Иначе казано, това, което дишат, може и да се нареже. Нищо, че от ведомствата, които са натоварени с това да следят за екологичния ни живот, ги уверяват, че нямали били основания за притеснения. „На очите си ли да вярваме, или на това, което казват от разни щабове”, питат с основание местните хора.

За голям пожар алармираха още на 28-ми октомври в землището между селата Ягодово и Катуница, Пловдивско. Оказа се, че пожарът лумнал от сухи треви и обхванал над 20 дка площ, а в района имало депо, където било изхвърлено сухо вещество от пречиствателната станция. По думите на местни специалисти, преди години на мястото вероятно  имало изкопи за вземане на инертни материали, които впоследствие били засипвани със сухо вещество, което било доста поресто и позволявало да гори в дълбочина.

Местните хора обаче разказват, че напоследък

зачестили случаите в областта, при които неизвестни палели сметища и боклуци като способ хората да се освобождават от трупаните отпадъци,

които не били стопанисвани от държавата и общините. В това няма новини, тъй като е публична тайна, че от над три десетилетия този болен проблем с отпадъците не е решен, а всичко, което се прави е на парче и стихийно, но не трайно.

Подобно е положението и със замърсяването на въздуха в Катуница и околните села от миналия месец та досега. От РЗИ издали препоръки да не се извеждат децата да играят на открито, да не се отварят прозорците и прочее „мерки”, за които и самите хора сами могат да се досетят. Утешили гражданите, че щели да ги ги информират за състава на въздуха, който им се налага да дишат, на страницата на местното подразделение на РИОСВ. Сякаш сухите статистически данни могат да тушират смрадта и вонята, на които са изложени?

Публична тайна е, че цифровите параметри на стойностите се нагаждат по стандартите и винаги се стига до парадокса ние, гражданите, да виждаме чернилка в небето, да усещаме гадни миризми, и да дишаме лош въздух, а от институции и министерства да ни убеждават, че „всичко е в реда на нещата”. Тази нелепата ситуация все още понякога връхлита и Перник, а затова алармира вече и самият кмет на града Станислав Владимиров.

Сн. личен архив на въздуха в Перник

Преди години тогавашният министър на МОСВ Асен Личев предупреди, че България може да бъде наказана от Еврокомисията заради замърсяването на въздуха, защото общините не са предприели необходимите мерки за чистотата му, въпреки че са им били отпуснати пари за това. По информация на министъра, санкцията, която ЕК можело да ни наложи, е 3156 евро на ден.

После стана ясно, че

кметовете по места са му намерили цаката

и на този проблем като неофициално разпоредили замерванията за мръсен въздух да се правят на места, където това, което дишаме, е относително чисто. Не може да се отрече изобретателността на злия гений – накарай мързелив на работа, та да те научи на акъл. Благодарение на тази изобретателност се „доказва”, че у нас замърсяването с фини прахови частици рязко намаля и всякакви кметове и екоминистри започнаха да претендират, че положението непрекъснато се подобрява!

Всичко това ме подсеща за един виц от времето на соца, който разказва затова, че пациент отива на доктор с молба да го лекува, защото онова, което вижда, не го чува, а това, което чува не го вижда.

Така е у нас с това десетилетно заболяване, което не е частно, а общо и за което има диагноза, но лечение няма.

 

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на novini.bg

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2505 0

Свързани новини

Водещи новини