Кузман Илиев: За да правим индустрия и развитие, имаме нужда от евтина и разполагаема енергия

  • 25 юли 2024 11:22

  • 1628
  • 0
Кузман Илиев: За да правим индустрия и развитие, имаме нужда от евтина и разполагаема енергия
© нова тв

Коментар на Кузман Илиев, икономически и политически анализатор, създател и председател на гражданското обединение „България може”, с което участва на последните парламентарни и европейски избори.

Де-растеж и де-индустриализация до дупка!

За да има решение един проблем, трябва да се познава и разбира в какво точно се състои този проблем. Иначе само го влошаваме.

След рекордните цени на тока през последните дни у нас отново започва да се обсъжда “механизъм за компенсации” на индустрията, който бе ремонтиран да изключва петролните компании.

Интересното е, че иначе сериозни “социални инженери” и плановици скачат мощно - никакво дундуркане на индустрията!

Никакви компенсации за бизнеса за високите цени на енергоресурсите! Истината е, че нуждата от компенсации е само симптомът - не причината за болестта. За да правим индустрия и развитие, имаме нужда от евтина и разполагаема енергия. Всичко друго е ад за домакинства и бизнес…

Именно заради идеите на същите тези идеолози на антирастежа и безумния радикален автогол - Зелената сделка по Брюкселски - се оказа, че Европа ползва с 5-6 пъти по скъп газ от САЩ, например. А междувременно Русия и Близкия изток не са опции вече като доставчик - по геополитически и “цивилизационни причини”. Да де, но газовите централи, които трябваше да заменят въглищата и ядрените мощности (горката Германия!) - нали трябва да генерират ток на адекватни цени?

В резултат на тази безумна политика вековна европейска индустрия избяга зад океана или в Азия. Браво, господине - или в случая, - госпожо нов/стар председател на ЕК, Фон Дер Лайен!

В нашия български случай действително е фрапиращо:

през последните 10 дни българските заводи са със спотови цени на електроенергията по-високи с 200-300% спрямо конкурентите им в Германия, Чехия и Франция.

Не стига, че сме в пъти по енергоемки от конкурентите ни, но и сами си правим живота от черен, по-черен. А цените на тока няма да се укротят - светът се електрифицира - транспорт, AI, охлаждане и отопление… Ще имаме нужда от повече и по-евтина ел. енергия - не от по-малко, както се опитват да ни убедят илюзионистите по медиите. Оскъпяването на производството в такъв случай е неизбежно, а най-големият удар ще е при най-социално ранимите групи. Ръстът в производствената инфлация ще се отрази и в цените на стоки като хляб и тестени изделия, а при определени подоходни групи ефектът ще се усети моментално - буквално в следващите дни.

Ще трябва и да се балансира електроенергийната система със солидни базови мощности, ако не искаме да се превърнем в дискотека и режимът на тока да се превърне в нормално ежедневие - както впрочем днес виждаме в страни като Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Черна Гора, Гърция, Кувейт, Еквадор, та дори понякога и Тексас и Калифорния…

И изведнъж ни се казва - какво не ви харесва, нали има свободен енергиен пазар - бизнесът да работи и да не умува! Удобно, много удобно. Смазваш производството на енергия (предлагането), вдигаш цената й, прекършваш гръбнака на производителите откъм конкурентоспособност, оскъпяваш самото производство, де-индустриализираш всичко и казваш: на ви икономическа свобода! Няма държавата да спасява калпавите заводи и служители им, я!

Нагледен пример имаме и с въглищните ТЕЦ-ове - “пазарната логика” ги затваряла. ЕстеВствена работа, видите ли! А всъщност, ако нямаше данък от ЕК - въглеродните квоти - те щяха да са напълно рентабилни на пазарен принцип.

И щяха да си работят нормално, давайки устойчива, стабилна и при поискване ел. енергия. Както стана преди дни в пиковите горещини и завръщането на рекордните цени на тока, когато заработиха 10 блока, а ако нямаше и 6-ти на АЕЦ - щяха да въртят 13-14. Буквално спасиха икономика и домакинства.

В сърцето на енергийната криза преди година - именно изкопаемите горива и АЕЦ-а подкрепиха цялата стопанска система (добре, че ги има напук на палачите им!) срещу масови фалити, предоставяйки парите за т. нар. компенсации за бизнеса срещу високи цени на енергоресурсите и несигурността.

Изобщо как, ако си слаб енергийно - ерго икономически, - ще си конкурентоспособен на глобалния пазар? Как?! Измислиха бюрократите в Брюксел една Зелена сделка, с която да се внедрят перки и солари, благодарение на които да затворим въглищата. Нищо, че за да има тези перки и солари е нужно земята да се надупчи като швейцарско сирене и да се теглят - литий, стомана, алуминий и тонове и тонове редкоземни елементи. С много екощети и адски скъпо.

Само с ефикасно производство на повече стоки ще преборим обедняването, което за 2 години преживяхме всички - по 1 една стая от 3-стаен апартамент ни отнеха европейските политици с инфлацията. А най-бедните в ЕС - българите - плащат и относително по-висока цена на това безразсъдство.

Нищо! Важното е, да “премахнем изкопаемите горива”, да убием растежа и средната класа.

По чисто, видите ли, “пазарен път”, както казваше един млад умно-красив служебен министър за “очаквания крах на въглищната енергетика”…

 

Заглавието е на редактора

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1628 0

Свързани новини

Водещи новини