Психотерапевтът Детелина Стаменова: Най-много младежи от поколението Z искат да са IT специалисти

  • 06 юни 2024 14:35

  • 407
  • 0
Психотерапевтът Детелина Стаменова: Най-много младежи от поколението Z искат да са IT специалисти
© Freepik

Най-голям процент млади хора от поколението Z са се насочили към професията на ІТ специалист. Техният процент е почти равен с процента на хората, които не могат да преценят по какъв път да поемат. Това каза психотерапевтът Детелина Стаменова в интервю за "Фокус".

Проучването е проведено в 70 населени места в цялата страна и обхваща младежите на възраст между 16 и 25 години.

Поколението Z е първото дигитално поколение. "Техният живот винаги е бил с един екран, който се е грижел за тях, давал им е забавление, голяма част от контактите са минавали през него. Те са много по-загрижени за своя социален статус и за парите, които ще получават, отколкото са били техните родители на тяхната възраст. Затова ние не можем да го разберем, защото никога не сме имали техния живот“, обясни Детелина Стаменова.

Данните от изследването показват, че с нарастването на възрастта екранното време рязко спада, но все пак остава значително. "Въпросът е по какъв начин това променя тяхното разбиране за живота“, допълни психотерапевтът.

Джоди Фостър: Поколението Z са неграмотни и им липсва професионалната етика

Зависимостите сред поколението Z обаче не са свързани само с екрана. Рискови фактори сред младежите са алкохолът и лесният достъп до леки наркотици. "Няма сериозни мерки в говоренето какво се случва с човешкото тяло, когато се употребява алкохол в по-ранна възраст и по какъв начин то се променя. В култура като нашата, в която е почти задължително в много семейства да има нещо алкохолно на вечеря, децата съвсем непосредствено попиват това и от малки са склонни да бъдат тествани и да им се дава. Световният опит показва, че ранното излагане на алкохол е голям рисков фактор за по-късно пиене“, подчерта Стаменова.

Изследването показва, че младите хора в областните градове се насочват към по-традиционни професии. "Професии като педагог, лекар, полицай, са много популярни всъщност и това говори, че в поколението има изградени ясни желания в тези от тях, които имат по-силно образование в ранните си години“, посочи психотерапевтът.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
407 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини