Христо Казанджиев за novini.bg: Предизборната ситуация се използва за налагането на популистки решения в енергетиката

  • 26 април 2024 11:56

  • 724
  • 0
Христо Казанджиев за novini.bg: Предизборната ситуация се използва за налагането на популистки решения в енергетиката
© bgonair

Разговарям с Христо Казанджиев, петролен инженер, специалист в сферата на подземните природни богатства. Член е на УС на Българския енергиен и минен форум. Практиката му в енергийната сфера е над 45 години.

- Г-н Казанджиев, вчера парламентът отложи либерализацията на цената на тока за битовите потребители с 1 година, това разумно ли е?

- Не е разумно. Това е един от ангажиментите на България по Плана за възстановяване, а отлагането му във времето ще повлияе негативно върху осигуряването на финансова подкрепа от ЕС. Смятам, че се използва предизборната ситуация за налагането на популистки решения в енергетиката, които задълбочават проблемите ни. Саботира се създаването на нормална пазарна среда и се нанася вреда върху имиджа на държавата ни за инвеститорите.

Вредите за държавата са повече, отколкото ползата за битовите потребители. От това отлагане нищо не се печели.

- Имат ли основание миньорите да протестират - видяхме вчера отново многолюдно недоволство от тяхна страна?

- Нямат основание да протестират сега, защото по исканията им от предходни техни недоволства, вече бяха взети решения. Бунтовете им не бяха необходими на самите тях, а на определени политически субекти за предстоящите избори. Тези протести бяха с пропагандна цел и целяха да ангажират политически партии към тях.

- Проблемен сектор ли е енергетиката, според Вас?

- Твърде много хора се изказват по тези строго професионални теми и се създава безполезен шум в общественото пространство. Крайно време е да се направи един задълбочен анализ на енергийната стратегия и ангажиментите на нашата държава към един или друг субект.

България изразходва огромни капиталови инвестиции за обслужване на чужди интереси, вместо да ги влага за своята енергетика.

Например започна и реализацията на вертикалния газов коридор към Турция, Румъния, Молдова и Украйна. За защитата на интересите на Русия и "Газпром", е известно. Аз досега не съм видял проект, който да е в полза на България, така че сами си отговорете на този въпрос. Нужна ни е цялостна ревизия на енергийната национална стратегия.

- Политици сякаш се пробудиха от зимен сън след 9 месеца и установиха, че договора с "Боташ" е неизгоден, така ли е наистина?

- Вярно е, че щетите за България от този договор са огромни. Колкото до политиците - те винаги се пробуждат преди избори. Единствените, които имат полза от така сключения договор са Русия и "Газпром". Пактът е разписан от гледна точка на интересите на Русия, не на България.

- Кой от наша страна трябва да носи и отговорност, и последствия затова?

- Проблемите с "Газпром" са от преди 15 години и отговорността трябва да е на всички управлявали досега.

"Булгаргаз" е дружество, което беше използвано като полезния идиот за реализацията на схемата за пренос на руски газ през наша територия.

Според мен отговорността основно пада върху ГЕРБ, и е и на изпълнителния директор на "Булгартрансгаз"ЕАД, който към момента е министър на енергетиката - Владимир Малинов. Надявам се политиците да изтрезнеят и сериозно да запретнат ръкави по темата за отношенията между България-Турция и Русия и да се вземат съответни мерки.

- Има ли начин изобщо да се скъсат отношенията с Русия по повод на доставките на газ, предвид това, че и година назад ние пак внасяхме от там, но чрез посредници и по-скъпо?

- Така, това е факт. Предвид географското ни положение, тази реалност трудно може да бъде избегната, но може в голяма степен да бъде ограничена. Транзитът на руски газ се осъществява от "Газпром", т.е., ако някой като Сърбия да речем, иска да купува от него, да го прави на българо-турската граница от "Странджа-2". Нужна е политическа воля и помощ от ЕС, за да може да се направят ограничения в доставките на руско синьо гориво. Сега България разполага и с газ от Азърбейджан и др., така че ние постигнахме резултати за диверсификацията на трасетата, но не и относно източниците на природен газ. Понастоящем основните количества, които тук ползваме, са от Русия.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
724 0

Свързани новини

Водещи новини