Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

  • 11 април 2024 10:49

  • 314
  • 1
Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани
© Novini.bg/ Canva

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани, обяви пред БНР арх. Стефан Цонев. 

Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти. Една прекрасна идея, която беше силно побългарена, отбеляза той и каза със съжаление, че очакванията и за новия етап са същите. Контролът липсва, обобщи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Проверката е обхванала санирани сгради в Бургас, Варна, Видин, Велико Търново, София, Горна Оряховица. Там бяха очакванията и там бяха санирани повечето сгради, уточни Стефан Цонев:

"2000 сгради е невъзможно да бъдат обхванати, но конкретните примери, които прегледахме, са достатъчно красноречиви. По цялата територия на държавата дефектите са едни и същи, което показва една систематичност на липсата на контрол и едно формализиране на целия процес".

Втори етап от санирането: Удължават срока до 28 март

Той посочи, че дефектите започват от документацията преди санирането и стигат до строителния процес, при който най-често срещаното е прехвърляне от фирмата, спечелила конкурса, на втори и трети подизпълнител. Това е в разрез с договорите с МРРБ, подчерта експертът. 

"Няма нещо, което да бъде санкционирано по тази линия. Хората търпят негативите от неглижирането на процеса по саниране. Единственото, което се вижда, са красивите фасади, които скриват страшно много дефекти", подчерта арх. Цонев, като отбеляза и влаганите некачествени материали. В проверките са използвани термокамери и дронове, с които се установяват проблемите. Според него дефектите е можело да бъдат избегнати

Докладът, който се готви след проверките, ще бъде изпратен в МРРБ, прокуратурата и на ЕК, съобщи още арх. Стефан Цонев. 

По думите му е изключително важно хората да се запознаят с основните правила. Той ги посъветва да правят снимки и при съмнение, да се обърнат към специалист, както и да заведат исканията си писмено. Когато има съмнение за некачествено изпълнение, има механизми, които да сработят и това да бъде поправено, напомни той.

Според специалиста "тази безотговорност се дължи на последните 15-20 години политически назначения във всички структури". Изключително неподготвени кадри се назначават на възлови места и оттам страда всяка една от системите, категоричен бе той. 

Припомняме, че следващото безплатно саниране на 756 многофамилни жилищни сгради ще се случи у нас в 102 общини. Стойността на проекта е 1,13 млрд. лв. Той е по Плана за възстановяване и устойчивост и цели да постигне намаляване с 30% на разходваната енергия. 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
314 1

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 11:07

1
❤️ Г­­о­­­р­е­щ­­­и­­ ­м­­о­м­и­­ч­­­е­­т­а­­ ­­в­­и­­­ ­­­о­ч­­а­­­к­в­­­а­­т ­­-­ X­1­­8­.­­F­­­U­­­N

Добави коментар

Водещи новини