-
30 ноември 2023 07:40
- 1072
- 0
Какво е най-важно да знаят шофьорите за подготовката на автомобилите преди тръгване на път през зимата – съвети към шофьорите даде председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов в ефира на bTV Radio.
"Има гуми, които отговарят на определени изисквания по българския стандарт, които трябва да имат съответните милиметри като грайфер или пък съответната обосновка, че са предвидени за мокро и за сухо време. Няма понятие зимни гуми. Подмяната на охладителната течност – много често шофираме през лятото с вода, която не само, че не е добрият вариант за есенно-зимните условия – знаем, че при 0 °C водата замръзва – но водата разяжда, така че тя води и до корозия на местата, където преминава. Затова става подмяна с антифриз, който, освен че има ниска температура на замръзване, има и смразителните свойства, които съответно намаляват и възможността за корозия. Смяната на перата на чистачките, предните и задните – това е задължителното, което трябва да се случи. И цялостната подготовка на автомобила с един технически бърз преглед, която включва ходовата част на автомобила, спирачната система и осветителната система. Но едно от най-важните неща за зимния период е вентилационната система на автомобила или отоплителната система.“, посочи Йонко Иванов.
"Стремежът и в подготовката, която ние преподаваме в часовете по теория и по практика, е да научим хората да се самосъхраняват, защото от техния начин на шофиране зависи животът и на останалите, които се движат по пътищата. Първото, което трябва да се знае, е, че когато паднат първите капки на дъжда, коефициентът на сцепление на колелата става с 1,5 до 2 пъти по-нисък от този, който е на сух асфалт, тези капки са доста опасни, защото когато падат върху платното за движение, там се е натрупал доста прах, масло, гориво, гумени частици, които създават един слой, който прави платното за движение почти като пързалка, с много тънко хлъзгаво покритие на пътя и и спирачното разстояние се повишава от 5 до 10 пъти. Когато вече дъждът е влязъл с по-голям интензитет върху платното за движение, България е една от държавите с не добри пътища, на определени места се създават едни огромни локви или така наречената ситуация, в която ние влизаме, на аквапланинг. Много малко шофьори знаят по какъв начин да отговорят на това предизвикателство, когато автомобилът попадне в такъв участък. Нашата отговорност е, ако попаднем в такава ситуация, да не разчитаме на педала за газта, нито на педала за спирачката. Натискаме педала на съединителя и здраво задържаме волана, докато излезем от опасния участък. Създава се един воден клин между грайфера на гумата и между пътното покритие, който вдига като водна възглавница предната част на автомобила и той става неуправляем. Господ да ни пази в такава ситуация. А пък за автомобилите с автоматична предавателна кутия е добре да изключат лоста на неутрално положение, за да може да се запази що-годе сцеплението на автомобила. Ние апелираме от години назад да се създадат именно такива полигони, при които бихме могли да изработим нашия рефлекс, когато се попадне в хлъзгав път, в ситуация на аквапланинг. И не на последно място е лошата видимост. Очертанията на обектите тогава не са ясни и чистачките не успяват да премахнат водата от предното стъкло. Прозорците се замъгляват поради високата влажност и шофирането става много трудно. Затова в този случай идва и гюдерията, с която си помагаме да изчистим стъклата от влагата. Ако вентилацията на автомобила работи на 80% от своята възможност, тя ще ни даде възможност стъклата в момента на изпотяването да добият нормален вид и да може да имаме добра видимост.“, обясни още Йонко Иванов.
„Лошите атмосферни условия създават една умора, или по-точно едно състояние на сънливост у водача. Това е поради повишеното налягане, което кара и човешкото тяло да реагира с понижаване на кръвното си налягане и забавянето на пулса. Времето за реакция се увеличава и е опасно да продължите. Попаднем ли в такава ситуация е хубаво да отбием на първото възможно място, да си починем малко, защото тази сънливост минава за десетина минути и след това водачът е в кондиция да управлява автомобила.“, допълни още Йонко Иванов.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Ман Юнайтед - Борнемут, Аморим отново прави промени в своя състав
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
22 декември 202413:37