Доц. Емил Гачев: Заблатяването на Седемте рилски езера не се дължи на къпането в тях, предлагаше се да се издълбаят

  • 24 юли 2023 17:49

  • 7525
  • 0
Доц. Емил Гачев: Заблатяването на Седемте рилски езера не се дължи на къпането в тях, предлагаше се да се издълбаят
© Кадър: Нова телевизия
Слушай новината Слушай новината

Заблатяването на Седемте рилски езера е сложен процес. Това, което наблюдаваме в последните години е заради покачването на температурите. Става дума за вегетативния процес на растителността. Това заяви климатологът доц. Емил Гачев в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.

„Към заблатяване са предразположени плитките части на езерата. Факторите са – високите температури, плиткостта и човешката дейност. Ако езерото е дълбоко 10 метра и е тъмно няма как да се развие тази растителност. Ние се борим срещу един естествен процес. Имаше предложения да се издълбае плитката част, но бяха отхвърлени, защото е твърде груба намеса в екосистемата“, обясни той.

„Радвам се, че през последните години нашето екологично самосъзнание стана по-изострено. Това е първата стъпка и към една успешна политика в тази посока“, призна доц. Гачев.

Жена реши да се разхлади в едно от Рилските езера

„Това, че някой се е изкъпал в езеро в Рила няма да го погуби. Преди германците си миеха зъбите и се къпеха в Седемте рилски езера. Въпросът е да няма прецеденти и да ги пазим. Трябва да се разсъждава гъвкаво, да се прилагат навременни мерки. Това е един от нашите символи. За мен лично един от основните проблеми е с биологичните отпадъци и ходенето до тоалетна в района на езерата. Може би трябва да последваме примера на Гърция в тази посока“, посочи климатологът.

„Строежът в Рила се спря поради будната съвест на нашето общество. Проблемът е изтъпкването на пътеките и ерозията. Сега се работи с камъни от място и нещата се получават по-добре“, каза доц. Гачев.

„Месец юли е един горещ месец и е нормално по нашите ширини тогава да се измерят високи градуси. Въпросът е колко е горещо и колко дълго ще продължи. Затоплящият се климат е климат на крайностите. Наблюдава се повече отлагане на енергия в атмосферата и образуването на смерчове. Във връзка със засилването на процесите, тези явления ще се засилват. Затоплянето ще продължи. Тенденцията върви нагоре. Трябва да мислим за увеличената честота на неблагоприятните условия“, обясни климатологът.

„България е една от най-богатите страни на минерални води в Европа. Ние сме привилегировани. Имаме голям ресурс, който не е пълноценно използван. Трябва да имаме стратегия за повърхностните води, защото в тази посока не сме привилегировани“, предупреди той.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
7525 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини