Последният паднал метеорит у нас - през 1966 г.

  • 12 юли 2023 12:00

  • 1704
  • 0
Последният паднал метеорит у нас - през 1966 г.
© Фейсбук

"Метеоритите не могат да се предвидят и за тях не могат да бъдат взети мерки", заяви проф. Христо Пимпирев.

Падаща ярка светлина беше забелязана снощи в небето над София, Видин, Лом и други населени места около 21:50 часа. Основните предположения са, че това е било метеорит.

Случая коментира проф. Христо Пимпирев - български учен и полярен изследовател, който е и професор по геология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Падналият метеорит: Всичко за явлението

„Метеоритите са най-разпространени в един метеоритен пояс – между Юпитер и Марс. Смята се, че тези скални късове, които са железни, железно-каменни или само каменни и се движат в облак, идват от разрушена ембрионална планета, която не е могла да се превърне в планета. Привлечени от притеглянето на Земята, много от тези късове напускат облака и тръгват в космическото пространство. Попадат в атмосферата и ако са по-малки, изгарят – виждаме светещата им следа, наблюдаваме и метеорни дъждове. По-големите падат на Земята и образуват и кратери. Могат да бъдат опасни, когато са с големи размери. Тунгуският метеорит в Сибир, например, е бил огромен. Той изгаря преди да стигне до Земята, но предизвиква сеизмични явления“, разказа проф. Христо Пимприрев пред bTV.

„В България също има паднали метеорити – има данни за такива през 18-и, 19-и и 20-и век. Метеорити е имало около Свищов, Белоградчик, Гумошник, но те са малки, от няколко килограма и не са представлявали опасност за природно бедствие“, посочи проф. Пимпирев.

Първият метеорит у нас, за който имаме исторически сведения, е от края на 19-и век. Той е паднал в района на Разград, когато все още сме под турско робство и е измерен в оки. Доста неясни са тежината и големината му, но е бил сравнително голям.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1704 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини