Магия, математика или късмет: Ще бъде ли прието детето в ясла или в градина?

  • 09 май 2023 08:56

  • 894
  • 1
Магия, математика или късмет: Ще бъде ли прието детето в ясла или в градина?
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Ще приемат ли детето ми в държавна ясла или детска градина?

Този въпрос вълнува хиляди родители дни преди голямото класиране за 2023 г.

До 12 часа на 11 май 2023 г. майки и татковци подреждат желаните детски ясли и градини в системата, като за целта трябва да се направи профил или регистрация в сайта - ИСОДЗ ПГУ и І клас (sofia.bg)
 


Новите правила

Имайте предвид, че има нови правила и промени в точките и през 2023 г. И това става ясно в новата Наредба за прием на деца в общинските самостоятелни детски ясли, детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община.

Решение № 121 на Столичния общински съвет (СОС) от 23.02.2023 г. е обявено на сайта на СОС на 02.03.2023 година, като според него са направени следните промени в точките:
Постоянен адрес на един от родителите или на детето на територията на Столична община, който не е променян през последните над 3 години, вече ще носи 5 точки за прием в детска градина, а не 4 точки, както досега.

Ако постоянният адрес е сменян през последните от 1 до 3 години, ще се дават 4 точки вместо 3 точки.

Ако постоянният адрес е променян през последната 1 година - 3 т., а не 2 т.

Как да подреждаме желания умно?

Има цели родителски групи с хиляди членове в социалните мрежи, които се питат това. Някои родители създават специални общодостъпни калкулатори, които да покажат до някъде шанса за прием в желана ясла или детска градина. Други изготвят екселски таблици, с които проследяват къде е най-удачно и възможно детето им да бъде прието, пише Дарикнюз.

Ако не приемат детето?

Има ли какво да се направи, ако не приемат детето ни на първо класиране (пък и на следващите междинни)?

Компенсации за неприети деца: Поради недостига на места в държавните детски ясли и градини, на много родители се налага да търсят алтернатвини варианти за предучилищно образование. Най-често това са частни детски градини или детегледачки. От 2022 година държавата отпуска компенсация за децата, неприети в държавни или общински детски ясли, градини и училища, за да помогне до някаква степен с разходите, свързани с отглеждане, възпитание и обучение.

Проектът „Родители в заетост“: Отново стартира и проектът „Родители в заетост“ към Агенция по заетостта, съобщават от Министерство на труда и социалната политика. Проектът цели да осигури по-добър баланс между професионалния и личния живот на самотни, многодетни родители и на тези с малки деца чрез осигуряване на възможности за полагане на грижи за отглеждане на деца и чрез услуги за улесняване достъпа до заетост. Той бе преустановен през 2021 г., но ето, че отново родителите могат да кандидатстват, информира Дарикнюз.

Последвайте канала на

Десислава Станева
894 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2023.05.10 | 06:08

1
С пачка се влиза и в държавна, и в частна.

Добави коментар

Водещи новини