-
13 декември 2022 11:50
- 324
- 0
Данните от обследването на Бургаския залив, които дават ясна картина на замърсяването в морската територия, са събрани и нанесени в подробни карти. Това съобщиха експертите по морско дело и рибарство, работили в рамките на проекта „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“, по време на заключителна пресконференция в сградата на община Бургас.
В нея се включиха представители на общинските администрации, неправителствения сектор и граждани, работещи в сферата на опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси.
Благодарение на специализиран робот за подводни изследвания, местната администрация и Университет “Проф. д-р Асен Златаров“ извършиха мащабно проучване на екологичното състояние на залива. Мониторингът е обхванал шест точки, силно повлияни от човешката дейност – Пристанище Бургас, пристанището в кв. “Сарафово“, рибарското селище Ченгене скеле, Северен и Централен плаж Бургас и морското дъно около остров “Света Анастасия“.
В точките, където беше установено наличие на отпадъци с по-големи размери, се използваха водолазни екипи за изследването им на място и при възможност се изваждаха от водата. Данните от обследването ще се използват за формулирането на стратегии и дейности, които да ограничат в максимална степен замърсяването на Черно море.
БТА припомня, че за ограничаване замърсяването с пластмаса в рамките на проекта община Бургас създаде инициативата „Син етикет“. С екологичното лого бяха отличени три бургаски заведения, които се включиха в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци. В тях не се предлага пластмаса за еднократна употреба като бутилки, сламки, чаши и прибори. Като част от мерките за управление на човешкото въздействие върху морската околна среда Университет "Проф. д-р Асен Златаров" разкри нова дисциплина "Полимерни замърсители в морска среда" към магистърските програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание".
Проектът „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“ се финансира по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 година. Дейностите по изпълнението му започнаха през март 2012 година.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Кирил Петков: Решението на Изпълнителния съвет е окончателно
28 ноември 202419:24
Явор Божанков разкри мотивите си за гласуването му днес
28 ноември 202422:31
Даниел Лорер за изключването си от "Продължаваме промяната": Пътят към края на демокрацията започва с компромиси
28 ноември 202422:46
Тошко Йорданов за гласуванията на Божанков, Лорер и БСП: Явно има някакви зависимости
28 ноември 202418:35
Досега не сме имали инцидент от подобно естество, каза за починалото бебе Димитър Захариев от МБАЛ "Югозападна"
28 ноември 202421:01
Туск: НАТО и Украйна не трябва да се плашат от думите на Путин, че може да нанесе удар по Киев с хиперзвукова ракета
28 ноември 202420:41
Зеленски: Путин ще продължи да размахва "Орешник" само и само да попречи на усилията на Тръмп за край на войната
28 ноември 202421:48
ЕП призова на Украйна да бъдат предоставени ракети „Таурус“
28 ноември 202421:58
Нетаняху предупреди, че може да се стигне до "интензивна война", ако примирието с "Хизбула" бъде нарушено
28 ноември 202422:24