Без книги, светът е бездомен

  • 09 септември 2022 16:03

  • 952
  • 0
Без книги, светът е бездомен
© pixabay

Тъжната и тревожна новина, според мен, днес е, че близо половината от анкетираните български граждани от една социологическа агенция, са заявили, че през изтеклата година не са прочели нито една книга.

Не мога да преценя дали тази извадка е представителна или не е, но съм сигурна, че илюстрира цялостното опростачване на  нацията ни през последните години. Същото проучване посочва, че повечето от запитаните ни сънародници – близо 70 на сто са казали, че предпочитат да гледат телевизия. Е, някои мъдри люде може да казват, че

телевизията е „дъвка за очите”,

ама мнозинството обича да му се поднасят смлени, готови образи, вместо да се затруднява да чете и да развива въображението си чрез изграждане на собствени представи.

Впрочем, като се замисли човек, стига до извода, че тези порочни тенденции не са от вчера и днес, а от доста време. В резултат може да се твърди, че това е една от причините все по-малко българи да имат смелост, кураж и безстрашие да изразяват собствено аргументирано мнение. Повечето за съжаление отдавна предпочитат да залагат и повтарят папагалски чужди, насаждани отвън тези и опорки.

Резултатите са повече от печални и застрашителни – сблъскваме се с тях всекидневно във всички сфери на социалния, публичен живот.

Ето, примерно днес пак чета за някаква/някакъв Тротинетка, за която/който електронните медии ни информират всеки ден. Вчера бе оповестено, че наръгал/а/  баща си преди време с нож! Днес, че пак е вилнял/а/ по пътищата и станала катастрофа с бус и т.н.и т.н. Нямам представа защо трябва да ни занимават с това клето същество, неспазващо закони и норми и парадиращо с това?! За кириминалното деяние спрямо баща й, извършено в миналото, нека се произнасят психолозите, ако искат.

Аз ще си позволя да припомня, че четенето на книги е много важно и обикновено навиците за него се изграждат и предават от родители на деца, после от учители и т.н..

Също така, че постоянният престой пред екраните, както алармират психолози, в социалните мрежи най-много да продължи да ражда още повече противопоставяне, непоносимост, омраза и образи като разни тротинетки и други подобни.

Един от най-популярните телевизионери

Граучо Маркс: „Намирам телевизията за много образователна. Всеки път, когато някой пусне телевизора, аз отивам в другата стая да чета книга.“

Днешната социология е много тъжна и отчайваща и по друга причина – девалвацията на ценностите при повечето българи днес, спрямо идеалите и вярата на предците ни преди години.

Убедена съм, че навиците и възпитанието на децата тръгва първом от вкъщи, от родителите. Ако те искат да спасят бъдещето на своите деца, може би трябва да започнат с личния пример и първи да приучават потомците си на четмо и писмо. Защото и в днешният глобален свят, е валидно прозрението на мъдреците, че четенето ни води далеч от дома, но по-важното е, че ни създава дом навсякъде.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
952 0

Свързани новини

Водещи новини