Как работи полиграфът и може ли да бъде излъган?

  • 19 юни 2022 10:50

  • 1596
  • 8
Как работи полиграфът и може ли да бъде излъган?
© Кадър - бТВ
Слушай новината Слушай новината

COVID-19 кризата и политическата нестабилност в страната са засили интереса към полиграфските изследвания, показват наблюденията на специалисти. У нас методът се използва най-често при разплитането на криминални случаи и подбор на персонал.

„Полиграфът е едно помощно средство, с което може да се установи дали човек е направил нещо, или не го е“, обясни психологът Велина Владимирова.

Два датчика под и над сърцето отчитат дишането. Устройство на показалеца показва промени в кожата. Измерва се сърдечната дейност, има и сензор, който следи движението на тялото.

„Секундата, в която човек изрече лъжа, в тялото му настъпват тези промени, които се виждат от нас, записват се чрез тези сензори. Поради тази причина човек може да бъде питан единствено за действия, а не за намерения“, казва Владимирова.

Тежестта на резултата от теста е различна, ако е проведена и след тесова беседа.

Ива Митева: В ИТН попълвахме тестове за лоялност, имаше и проверки с детектор на лъжата

„Полиграфът също има своята валидност и тя е между 90 и 95%, в зависимост от това дали се спазват инструкциите за работа, стандартите за работа с тази апаратура и самия метод и е много важно експертът дали е добре обучен, дали апаратурата му е изправна и куп други елементи, които казват каква е валидността. То не е пряко доказателство в съда, но винаги е приемано като част от съдебно-психологични експертиза. За всичките тези години, през които работим - до момента два пъти са ни търсили политическа фигури. Единият път беше от една партия, като искаха да проверят всички хора, които бяха кандидати за евродепутати, именно с идеята превенция – такива да бъдат хора само с чисто минало, а другият път беше на един политик, който изрази желание, но в краен вариант не се случи, защото той искаше сам да формулира въпросите си, което няма как да стане“, обясни Владимирова.

Съществува още една технология, с която може да се установи дали човек казва истината, или не.

„Детекторът на лъжата, само че освен сензорите които са характерни за полиграда, тук имаме и чисто нова технология, която се нарича ай тракър – това е една технология, която отчита движението на очите – слуша и отговаря сам на въпросите си“, каза експертът.

Последвайте канала на

Калина Христова
1596 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
ПОЛИГРАФ ПОЛИГРАФОВИЧ ШАРИКОВ

2022.06.19 | 22:41

8
ВЧЕРА КОТОВ ДУШИЛИ, А СЕГОДНЯ, БОЛГАРСКИЕ П С Е ТА !

2022.06.19 | 13:53

6
На детектор на лъжата ме питаха имал ли съм секс с мъж? Отговорих с НЕ! Детекторът отчете НЕ. А аз съм бисексуален. детекторът е бош лаф работа. пълна глупост!

2022.06.19 | 14:44

7
ама са те е6али или ти ги е6еш?
Еми...

2022.06.19 | 11:38

1
полиграфът не работи, не се признава от съдилища и го рекламират само мърлявата лъжлива сган, която го продава на глупавите.

2022.06.19 | 12:15

5
значи ще раоти добре с журналисти
Полиграф Полиграфович

2022.06.19 | 11:56

4
По-умните са винаги подготвени, четете как тук: antipolygraph.org

2022.06.19 | 11:50

3
Нито един депутат или министър няма да мине, всички са продажни..
Полиграф Полиграфович

2022.06.19 | 11:42

2
"Полиграфът също има своята валидност и тя е между 90 и 95%" - глупости на търкалета, това е от статистиката на "полиграфическата" индустрия. В научната литература оценките са са валидност от под 60%, което е на практика случайно попадение.

Добави коментар

Водещи новини