София организира утре, 24 май - най-масовото изпълнение на химна „Върви, народе възродени“

  • 23 май 2022 10:26

  • 504
  • 1
София организира утре, 24 май - най-масовото изпълнение на химна „Върви, народе възродени“
© Pixabay

На 24 май, в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, София ще отбележи тържествено 130 години от написването на „Върви, народе възродени“ от Стоян Михайловски.

По този повод от Столична община отправят покана към всички столичани и гости на града да се включат в най-масовото изпълнение на българския всеучилищен химн, предаде бТВ.

„Сборен хор от софийските училища ще даде тон за песен и се надяваме да има много хора, които заедно с нас да се включат в изпълнението на целия химн – нещо, което се прави за първи път“, каза зам.-кметът на София Мирослав Боршош и покани всички на празника.

На церемонията пред Националната библиотека, която ще започне в 11 часа, за първи път химнът ще прозвучи в цялост – изпят от сборен ученически хор от софийските училища с диригент маестро Славил Димитров и рецитиран от актрисата Силвия Лулчева.

Достъпът до паметника на светите братя Кирил и Методий ще бъде свободен, като организаторите приканват всички присъстващи да се включат в изпълнението на химна. Пълният му текст ще бъде изписан на знаменцата, които ще бъдат раздавани на честването.

В празничната програма ще прозвучи стихотворението на Иван Вазов „Аз съм българче“, изпълнено от най-малките участници в тържеството - първолаците Юрий Борисов и Боряна Бояджиева от Частно основно училище „Питагор“.

Официално слово ще произнесе поетът Иван Ланджев. Ще бъде отслужен църковен водосвет и изпълнен гвардейски ритуал по поднасяне на венци. Общоградско шествие ще започне от площад „Независимост“ в 10:30 часа и ще завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека.

Тази година ще честваме 24 май пред реставрирания паметник на светите братя Кирил и Методий. Издигнат през 1972 г. пред Националната библиотека, монументът е дело на скулптора Владимир Гиновски и архитекта Иван Иванчев. Реставрационен екип, воден от скулптора Марин Марков, го реставрира за първи път преди дни. Отстранени са повърхностните отлагания от високите повече от 4 метра фигури, запълнени са пукнатини, бронзовата отливка е третирана и е нанесено защитно покритие.

Последвайте канала на

Десислава Станева
504 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Stamatis

2022.05.23 | 10:42

1
Няма лошо,НО според статистиката 25% от децата живеят в БЕДНОСТ! Звучи нагло и цинично да караш децата да пеят, а крадците облечени в бели якички да плюскат от техния хляб!

Добави коментар

Водещи новини