Шефът на здравната комисия: 18 000 украинци са подали заявление за статут за временна закрила

  • 12 април 2022 18:46

  • 1989
  • 0
Шефът на здравната комисия: 18 000 украинци са подали заявление за статут за временна закрила
© Bulphoto, архив
Слушай новината Слушай новината

Украинските граждани, подали заявление за статут за времена закрила, са осемнайсет хиляди. Това каза пред журналисти председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев, цитиран от БТА.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15402

По думите му здравноосигурителните събития, които са настъпили до момента, са не повече от „няколкостотин и разходите са съвсем приемливи“.

"Разходите на болниците ще бъдат възстановени, а заплащането за лечението на тези граждани ще бъде за сметка на държавния бюджет. Има решение на Европейския съвет, което ще осигури бюджет между 3,6 и 10 млрд. евро, като с тях ще се възстановяват разходи, направени в страни, приемали бежанци", посочи още доц. Тонев.

Той каза, че лечението на децата и възрастните бежанци ще бъде за сметка на държавния бюджет, докато трае статутът на временна закрила, а за останалите – предстои да се реши от Министерския съвет.

Украинците у нас вече ca 80 хиляди

По-рано днес членовете на парламентарната комисия по здравеопазване приеха на второ гласуване законопроект за промени в Закона за здравното осигуряване, чрез които хората със статут на временна закрила получават медицинска помощ като здравноосигурени. 

Доц. Тонев коментира още, че средствата, които досега са предоставяни на работещите на „първа линия“ в борбата с COVID-19, ще се трансформират в реално увеличение на доходите. 

"Целта е тези пари да останат като заплащане и затова подкрепихме идеята за увеличаване на цените на клиничните пътеки с 25 процента", посочи доц. Тонев.

По думите му, когато се подпише анекс към Националния рамков договор, тези пари ще бъдат трансформирани.

"Има предложение за Колективен трудов договор, който да гарантира минимални заплати в сектора, припомни още той. Условието болниците да получат увеличените цени на клиничните пътеки е да имат сключен Колективен трудов договор (КТД), подчерта Тонев. По думите му КТД не е задължителен, но може да бъде ползван като условия за получаване на по-високите стойности на клиничните пътеки. 

"Средствата за работа на „първа линия“ са предвидени до юни, когато се очаква актуализация на бюджета", припомни още доц. Тонев.

"След юни тези пари ще бъдат част от дохода на работещите в болниците, независимо дали има ковид", добави той. В отговор на въпрос за парите, предоставяни на личните лекари за работа „на първа линия“ доц. Тонев обясни, че средствата, предвидени за първична извънболнична помощ за тази година, са с 60 млн. лв. повече в сравнение с 2021 година. Идеята е да спрем да наричаме тези средства "за ковид" и да използваме преходния период, в който има ковид, и да направим политика по доходите – тоест, парите да бъдат трансферирани в увеличение на заплати, в увеличение на пари за здравеопазване и те трайно да останат в сектора, каза още доц. Тонев. 

По-рано днес от пресслужбата на Министерството на здравеопазването съобщиха, че Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, Медицинска федерация „Подкрепа“ и Националната браншова стопанска камара на търговците - дистрибутори на едро на лекарствени средства, медико-санитарни и билкови препарати подписаха в МЗ КТД в отрасъл „Здравеопазване“, с който се регламентира увеличение на основните възнаграждения в сектора. Под документа се е подписала и министърът на здравеопазването Асена Сербезова в качеството си на медиатор между синдикати и работодатели.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1989 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини