Може да те критикуват, ама ти си протестираш за по-висока заплата. Що е то?

  • 16 февруари 2022 16:31

  • 1896
  • 0
Може да те критикуват, ама ти си протестираш за по-висока заплата. Що е то?
© pixabay

Докато инфлацията препуска с бесни темпове в родината ни и според статистиците ни не е имала такъв ръст от 2008 година насам, служители на бюджетна издръжка като полицаи, пожарникари и надзиратели и охранители в затворите, се надпреварват едни след други да обявяват стачна и протестна готовност заради заплатите си. 
Техните доходи се формират от частния бизнес, в който на повечето места заплатите не са по-големи от тези в бюджетната сфера. Заетите в него не протестират и не хленчат постоянно за пари, както правят това от обществения сектор.

Вълна от недоволства предизвикаха нахалните увеличения на заплатите на администрацията преди изборите миналата година.

Мина немина много време и сега нови претенции заляха медиите. Високите заплати са хубаво нещо, ама е добре и да бъдат някак съразмерни с моженето и работата на претендиращите за тях.
У нас отколе е ясно, че няма знак за равенство между претенциите от една страна, и моженето и реално свършената работа от друга. Нямам нищо против полицаите и пожарникарите, нито срещу надзирателите, ама я да видим какви са критиките на наблюдаващите ни европейски партньори относно тези дейности.
Встрани от всичко останало тези служители ползват и някои бонуси като по-ранно пенсиониране, допълнителни пари за дрехи и храна и др., докато за други ведомствени служители те не са валидни.
И така на 19 февруари Националният синдикат на пожарникарите и спасителите се готви да протестира пред сградата на Министерския съвет, като се предвиждат и шествия до Министерството на финансите и сградата на Народното събрание. Според представители на ресорния синдикат "Огнеборец", те не са доволни от предвидения бюджет за тях, както и от това, че досега не са могли да обсъдят с ръководството на МВР изваждането им от състава ва това министерство.

Да не останат по-назад и полицаите обявиха, че ще протестират ден след пожарникарите - на 20-ти февруари, в неделя. 

„В момента служителите на сектор „Сигурност“ изостават с 15 процента в заплащането спрямо други служители в сектора, например тези в Министерството на правосъдието. Като насложите и галопиращата инфлация, изоставането става над 20%. Затова и настоявахме за увеличение с 20% на заплатите в Министерството на вътрешните работи, което не се получи“, коментира пред медии зам.-председателят на УС на синдикалната федерация на служителите на МВР Илия Кузманов.
А от днес надзирателите в затворите, които са към Министерство на правосъдието, също заявиха своите бунтовнически намерения с основно искане - по-високи заплати.
Същевременно данните на официалната статистика за последното тримесечие на миналата година сочат, че разходите на домакинствата се покачват с над 12 на сто спрямо същия период на 2020г..И това се отнася не само за домакинствата на служителите в МВР и правосъдието, а и за повечето български семейства.
Впрочем никой ли не си спомня защо ЕК ни критикува във всеки свой следващ доклад!?

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1896 0

Свързани новини

Водещи новини