Проф. Пламен Павлов пред novini.bg: Пропуснахме над 30 г. да изградим културно-икономическо присъствие в РСМ

  • 04 януари 2022 13:41

  • 1574
  • 0
Проф. Пламен Павлов пред novini.bg: Пропуснахме над 30 г. да изградим културно-икономическо присъствие в РСМ
© булфото /архив/

Защо е прав премиерът Кирил ПетковКирил ПетковKирил Петков Петков е роден през 1980 г. Той е един от основатели на Центъра за Икономически като апелира за активизиране на икономическите и културни връзки на нашата държава с Република Северна Македония /РСМ/? Питам университетския преподавател, известният историк проф. Пламен Павлов. Той е председател на фондация „Васил Левски”и председател на сдружение, кръг "Будител", който издава едноименно списание.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1400

Новата 2022 година ни изправя за поредент път пред голямато предизвикателство за решаване на натрупаните проблеми през годините в отношенията между нашата държава и РСМ. За съжаление бяха пропуснати много години, в които до голяма степен, и поради пасивността на България, тези проблеми не само, че не бяха решени, а и постепенно се натрупваха и затлачваха.

Задачата на новото правителство на България в този аспект, никак не е лесна. Затова и съм резервиран към критиките, които се посипаха от страна на опозицията у нас, която не направи нищо особено през годините за преодоляване на усложненията между двете държави.

Самият договор за приятелство и добросъседство от 2017 година беше много правилна стъпка, която даде тласък в развитието на отношенията ни. Това съм коментирал пред вас и преди. За съжаление обаче нищо, което беше заложено в този договор, не беше представено прецизно, бе направено пожелателно, без никаква конкретика и последващо движение. Не защото съм български историк, но аз смятам, че по-голямата вина за неизпълнението на договора, има РСМ.

Тамошният елит нищо ново не е научил и нищо старо не е забравил.

Напротив, той все повече пропада в бездната на Титовския македонизъм, на носталгията  по Югославия, на доста елементарните политически игрички с Белград и Москва.

В светлината на всичко това, не виждам как българската дипломация ще реши този въпрос в близка перспектива. Дано успее, но е важно да помним, че за такъв диалог са нужни две страни. Няма как усилията да се правят само от наша страна, а от Скопие да продължават с езика на омразата, да говорят нелепици и провокации.

Няма никакво съмнение, че в този спор правото е на страната на България – достатъчно е да се отворят книгите и документите. Повече от 1000 години на тази територия, която днес заема РСМ, както и южната част на Гърция, която ние в никакъв случая не бива да забравяме, са живели българи. Световната наука е напълно наясно с т.нар. македонски въпрос, който си е български въпрос в Македония.

От гледна точка на съвременната ситуация обаче е добре да погледнем към подхода на Гърция – да отлагаме и спираме осъществяването на диалог между Македония и ЕС. В тамошните ни сънародници сега се създава неправилна представа, че едва ли не България вдига т.нар. вето и на другия ден Македония влиза в ЕС. Нищо подобно няма да се случи. Към РСМ има изключително много изисквания, както и към всяка друга държава-членка. Затова нека в Скопие не си правят илюзията, че още утре ще бъдат поканени в ЕС.

Важно е да се направи една група от повече историци, дипломати, езиковеди и др. учени, които да разясняват нашата позиция по света. Това бе предложено от моя колега и приятел проф. Николай Овчаров още на предходното правителство. С него двамата още през 2018 г. дадохме идея за Мисия България /със закачка към филма „Мисия Лондон”/. Тогава посетихме 11 държави и навсякъде говорихме за българското културно наследство, включително и за Македония, която е част от нашата история, от нашата тъкан като народ.  Никъде не срещнахме колеги, които да ни опровергаят или оспорят.

Така че можем да постъпим като Гърция и да чакаме Македония да си изпълни изискванията за членство в съюза. От друга страна обаче в наш интерес в геополитически план е , диалогът да бъде ускорен. В този аспект премиерът Кирил ПетковКирил ПетковKирил Петков Петков е роден през 1980 г. Той е един от основатели на Центъра за Икономически е напълно прав затова, че трябва да се положат много повече усилия за икономическо сътрудничество и културен обмен между двете държави. Това беше заложено още в договора, но не се изпълняваше и то определено по вина на РСМ. Транспортните връзки между двете държави са много затруднени, дори абсурдни, те са още на ниво 19 век, няма какво да се лъжем. Досега в отношенията ни с РСМ липсваше активност, затова приветствам апела на премиера Петков за усилване на контактите ни. Не става въпрос за пазарлъци, за романтизъм, а за реални действия с цел и посока, като например побратимяване с общини, сътрудничества с музеи и т.н..Пропуснахме 30 години, през които можехме да имаме реално културно-икономическо присъствие в РСМ. Трябва да сме много по-активни, добронамерени, но твърди, и без всякакви пазарлъци и безпринципни отстъпки.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1574 0

Свързани новини

Водещи новини