Днес се отбелязва Световният ден на витамин Д

  • 02 ноември 2021 13:21

  • 590
  • 0
Днес се отбелязва Световният ден на витамин Д
© pixabay

Днес се отбелязва Световният ден на витамин Д, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.

Основната функция на витамин Д е да осигурява нормален растеж, развитие и укрепване на костната структура на децата и да ги предпазва от появата на рахит. Важен е и за профилактиката на остеопорозата при хората на средна възраст. Оказва благоприятно влияние върху състоянието на мускулите, като предотвратява развитието на остеомалация /размекване на костите/. Витамин Д заема важно място в превенцията и лечението на диабет, сърдечно-съдови заболявания, някои онкологични и инфекциозни заболявания, множествена склероза и др.

Укрепва имунната система, потиска автоимунните процеси и има противовъзпалително действие. Необходим е за функционирането на щитовидната жлеза, нормалното съсирване на кръвта, регулирането на артериалното налягане, сърдечната дейност и др.

Витамин Д е единственият витамин, който организмът може да произведе под въздействието на слънчевите лъчи. Двете му най-важни форми са витамин D3 и витамин D2. Витамин Д3 представлява около 80 на сто от общото количество и се произвежда в тялото при огряване на кожата от ултравиолетовите лъчи. Съвременният начин на живот е свързан с недостатъчно излагане на слънце и намалена двигателна активност, които заедно със замърсяванет на околната среда, застаряването на населението и др., са сред основните причини процентът на населението, засегнато от дефицит на витамин Д в световен мащаб, да нараства. Недостигът на този витамин може да остане дълго време неразпознат. Важно е да се обърне внимание на симптоми като често боледуване, умора, безсъние, депресия, парене в устата и гърлото, суха кожа, бавно зарастване на рани, косопад, криви и чупливи кости, загуба на плътността им, болка в мускулите и др.

Мащабно изследване доказва, че витамин D не предпазва от COVID-19

Витамин Д2 се доставя в организма чрез храни и хранителни добавки. Едни от най-богатите му източници са млечните продукти, мазните риби, яйцата, черния дроб и гъбите. На повишен риск от дефицит на витамин Д са изложени хората в напреднала възраст, страдащите от специфични заболявания с нарушен обмен на мазнините в тялото, хората с наднормено тегло, кърмените бебета, хората с тъмна кожа, рядко излагащите се на слънце хора и др.
Както недостигът, така и предозирането с витамин Д могат да доведат до сериозни последици за здравето. При съмнения за нарушен метаболизъм на калция, костни фрактури и деформации, намалена костна плътност и др. е препоръчително да се направи консултация със специалист, както и изследване за нивото на витамин Д в организма.

Последвайте канала на

Калина Христова
590 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини