Болниците изнудват ли да се подписват откази от аутопсии?!

  • 14 май 2021 18:12

  • 4360
  • 0
Болниците изнудват ли да се подписват откази от аутопсии?!
© булфото/архив/, youtube

Много от близките на починали с диагноза Ковид 19 споделят, че в болниците, където са били лекувани, без да се съгласуват с тях, направо са им предложили да подпишат откази от аутопсии на покойните.
Още преди година доц. Атанас Мангъров пред мен заяви, че по препоръка на СЗО аутопсии не се правят. Той тогава определи директивата на здравната организация като "анти медицинска". Тъй като няма как за знаеш от какво е починал даден пациент, ако той има и придружаващи заболявания, а аутопсия не е направена. По-късно за проблема признаха патоанатоми и др.здравни специалисти. Стана ясно, че м.г. са направени само 7 аутопсии, три от които в "Пирогов", а починалите си отишли от...високо кръвно налягане. От дружеството на патолозите у нас също така признаха, че повечето болници нямат зали за аутопсия, обезопасени по международните изисквания.
Защо обаче масово не се правят аутопсии, а близките на починалите биват карани доброзорлем да подписват откази от тях, днес питам двама лекари, обявени за бунтари срещу официалната Ковид политика у нас, която пък пропагандират повечето директори на болнични заведения.

Д-р Георги Тодоров, лабораторен лекар и председател на УС на сдружение "Булаб":

Отказът от аутопсии е редовна практика, но тя обърната. По закон във всяка една болница трябва да се правят аутопсии, но са дадени възможности и да се отказват. Виж, ако близките много настояват, то тогава такава не може да им бъде отказана. Това повелява законът.
В този ред на мисли и никой не може да е сигурен, че даден човек е починал точно от Ковид 19, а не от някое от придружаващите му хронични заболявания. Мисля, че затова и последва неофициалната забрана и вето върху аутопсиите - не дай боже да докажат, че досега никой не е починал от Ковид 19, а от емболия или заболявания, водещи до сърдечна и дихателна недостатъчност.
Никой в нашето съсловие не коментира по тази тема, защото при нас едни вземат пари, а други не вземат.
Впрочем не само у нас е така.
Много е важно да се знае обаче кой е инициаторът за отказ от аутопсия - близките ли са поискали така, или от болницата направо са им дали документ за подписване, че се отказват. Болниците все пак носят отговорност и ако близките се заинатят да си търсят правата, то те са длъжни да отговорят на всички законови изисквания. Гражданите трябва да са малко по-коравосърдечни и да изискват аутопсия при смърт на свой близък. Важно е всички да помнят какво пише на всяка морга: "Тук мъртвите учат живите."
Иначе аз продължавам да твърдя, че според мен у нас никога не е имало нито пандемия, нито епидемия. При нас в лабораторията сега има отлив, хората вече са наплашени и спряха да ходят на лекар, не ни вярват. В България хората са по улиците, по парковете, болните намаляват. Но е важно да кажа, че в момента 70 на сто от хората, които се разболяват, са ваксинирани.

Доц. Атанас Мангъров, началник на обособената "Ковид клиника" в СБАЛИПБ „Проф. Ив.Киров” – София - Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести:

Има неофициални инструкции да не се правят аутопсии, а близките на покойните да бъдат карани да подписват декларации за отказ. Това е така още от началото на заразата. Официалното обяснение бе, че нямало смисъл да се правят аутопсии, тъй като нещата били ясни, а болните били силно заразни и потенциално опасни за правещите аутопсии. Но това, според мен, не е логично, тъй като няма как да твърдиш, че има болест, която не си доказал с всички методи и средства. В медицината в крайна сметка диагнозите се поставят на аутопсионната маса. Там се сравняват клиничната диагноза с патоанатомичната. И винаги, когато има несъответствие, се свикват съвети за изясняване. Но ти няма как с категоричност да знаеш от какво някой е починал, ако няма аутопсия.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
4360 0

Свързани новини

Водещи новини