Лешояди се разхождат в центъра на Сливен

  • 24 март 2021 13:24

  • 855
  • 3
Лешояди се разхождат в центъра на Сливен
© Pixabay

Двата лешояда, уловени в центъра на Сливен през изминалата седмица, са зоопаркови птици, които са свикнали с човешко присъствие, съобщават от "Зелени Балкани".

През последните дни, два белоглави лешояда се разхождаха съвсем спокойно в центъра на Сливен и предизвикваха интереса или смущението на хората. След като буквално стотици граждани сигнализираха на "Зелени Балкани" и Дирекцията на природен парк "Сините камъни", птиците ЕЕ и YY бяха заловени и върнати във волиерата за адаптация, за което БТА информира. Прибраните лешояди ще се ползват за размножаване във волиерни пространства.

Трите птици, които са с крилометки ЕЕ, YY и TT, са част от дългосрочната програма на "Зелени Балкани", Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, за завръщането на тези редки и полезни птици у нас.
Те са дарение от International Centre for Birds of Prey - Англия, заедно с още осем птици - белошипи ветрушки и египетски лешояд. Интересен е фактът, че всички 11 птици са излюпени в Центъра, а белошипите ветрушки са поколение на наши птици, дарени преди две години от "Зелени Балкани" на английската организация, в рамките на проект "Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360.

За първи път от 30 години насам черни лешояди създадоха двойки в България

След като са преминали карантина в Спасителния център за диви животни, трите белоглави лешояда са били преместени във волиера за адаптация в Природен парк "Сините камъни", а по-късно, в началото на март са били освободени в природата. Тъй като трите птици са възрастни, излюпени са и са израснали в зоопаркови условия, те по-трудно биха се адаптирали за живот в дивата природа. Това е и причината да търсят близостта на хората и две от тях да се придвижат към града, като съвсем спокойно са се разхождали сред гражданите на Сливен, без да се безпокоят, че някой може да им навреди. За щастие, както и в предходни случаи, всички са били добронамерени, сигнализирали за птиците и са се безпокояли за съдбата им. Сега ще следим и поведението на третата птица - TT, посочват от неправителствената организация.

Обикновено птиците, които се даряват за освобождаване са младежи, които след престой във волиерата и контакт с дивите си "събратя" по-лесно "подивяват" и избягват близостта на хората. Именно такива птици загнездват най-често в дивата природа.
Методиката за вдръщане на белоглави лешояди в природата е утвърдена и се ползва в редица страни, като е доказала своята ефективност, включително в България. Тя е част от балканския план за завръщане на вида и плана за действие на вида в България. С тази методика, белоглавият лешояд е възстановен в Стара Планина и Кресненското дефиле. В Балкана той гнезди вече в две колонии - във Врачански Балкан и Сливен-Котел.

Освен International Centre for Birds of Prey, още 19 зоопарка от седем страни, както и правителствата на Кралство Испания и Франция са дарили белоглави лешояди за целите на програмата, като близо 350 птици от вида са пуснати в природата като част от програмата.

Зелени Балкани благодарят на всички граждани, които са съпричастни към съдбата на птиците и тяхната работа.

Последвайте канала на

Novini.bg
855 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Karena16

2021.04.10 | 03:54

3
­­­В­­и­­­ж­т­­е­ ­м­­­о­я­­т­­­а­ ­­­т­­и­­й­­­н­ ­­­п­­­у­­т­­к­а­ ­­-­­­ ­­W­­W­W­­.­­B­­­G­­­1­7­.­C­­­L­U­B­­­
Здръплкдвд

2021.03.25 | 00:08

2
Лешоядите са полезни и трябва да се пазят!Хранят се с мърша и така предпазват дивите прасета от болести /като свински грип,чума и подобни / сътветно разпространението на заразата в свинекомплексите.
ПоздравОтНощнотоШкафче

2021.03.24 | 14:08

1
Лешояди се разхождат и централния офис на ПП ГРОБ и в централния офйс на Цвъки (Молитвена закуска).

Добави коментар

Водещи новини