-
11 март 2021 17:55
- 1301
- 0
Колко да е демократично някои партии да живеят своя партиен живот назаем, защото са надвземали субсидии, които не са върнали навреме и сега пак са на опашката да папкат от хранилката? Преди време лидерът на партия ИТН шоуменът Слави Трифонов Станислав Тодоров Трифонов e български певец, телевизионен водещ и продуцент. Роден е в публикува на своята стена в социалната мрежа, че това са 16 партии, те са борчлии на бюджета, демек на всички нас и въпреки решението на парламента, не са си върнали навреме парите. По тези теми помолих за коментира старши анализатора от „Център за изследване на демокрацията” Тихомир Безлов.
Тези партии, които не са върнали парите са в ситуация на финансови ограничения и не могат да върнат надвзетите от бюджета субсидии. У нас проблемът с финансирането на партиите е стар и вече брадясал, но периодично се повдига. Големи са дебатите дали да се спрат държавните порции за тези организации, което веднага ще ги прати при бизнеса и ще им създаде зависимости от него. Или пък не. Но дори, когато партиите са финансирани от бюджета у нас, те пак отиват при бизнеса. И това е един омагьосан кръг. Въпросът е как рационално да се излезе от него. Съобщаването на имената на задлъжнелите, няма да промени ситуацията. Партиите няма откъде да вземат пари. Има два модела: единият е през държавата, а другият чрез набиране на средства от членски внос, а третият е смесен модел.
Важно е да се съобразяваме с реалностите в България. В България нямаме демократични традиции в това отношение. Дори нямаме партии, които да имат добър финансов контрол, които да наблюдават своите членове да не правят злоупотреби.
Но
партиите са най-добрият инструмент, чрез който политиците да се състезават.
Може да се копира световен опит в мониторинга на харченето на бюджетните пари от партиите. Въпросът обаче е у нас, тук и сега какво може да се направи - с хората, които гласуват, с икономиката, която имаме. Няма нужда да сравняваме ситуацията у нас с тази в Германия, Швеция и др.. Ние не сме държава като тях и добре трезво да се преценяваме, а не да си фантазираме супер ефективни партийни системи. Няма нужда от подобни самозаблуди. Истината е, че в сравнение с богатите държави, у нас партиите имат най-малък заем за политическия си живот. Погледнете Гърция - живеят с големи заеми, но животът им е по-добър от нашия. Някои дори биха казали: "живот назаем, ама пък животът е кратък".
Някои финансисти твърдят, че задлъжнелите партии трябва да отидат на съд?
обаче пък има и финансисти, които плачат за съд и сега раздават акъл, но ги знаем какво са правели преди.
Не мисля, че не върнатите субсидии биха могли драматично да променят ситуацията у нас. Най-важният политически въпрос сега е някак да успеем да направим правителство след изборите. Правителство, което да се държи прилично, а не дивашки, да може да осигури растеж на икономиката. Дали политиците, в които сега се инвестира, ще могат да се договорят.
Последвайте канала на
Водещи новини
Димитър Главчев: Делян Пеевски не ми е звънял, звънели са ми двама политици
24 ноември 202420:27
Йордан Цонев: Ако ви кажа, че санитарният кордон не ни притеснява, ще бъде много самохвално
24 ноември 202419:01
Бившият правосъден министър Антон Станков: Президентът е естественият баланс при липсата на кабинет
24 ноември 202417:58
Емил Димитров: Яз. "Камчия" остава без вода след 108 дни в случай, че не завали
24 ноември 202418:38
Тодор Тагарев нарече Русия непряка "военна заплаха" за България
24 ноември 202417:52
Ивета Чернева: Мирът до голяма степен ще бъде в полза на Путин
24 ноември 202419:32
The Guardian: Близкото обкръжение на Тръмп е съгласно да "даде" Украйна на Русия, ако тя развали съюза си с Китай
24 ноември 202419:38
Доналд Тръмп-младши се превърна в най-влиятелния член на семейство Тръмп
24 ноември 202416:53
Москва обвини Джо Байдън, че подпокава плановете на Тръмп
24 ноември 202418:54