Фалшивите новини и дезинформацията в здравеопазването

  • 17 февруари 2021 14:24

  • 525
  • 2
Фалшивите новини и дезинформацията в здравеопазването
© gettyimages

В началото на февруари новинарски сайт разпространи фалшиви новини в публикация, в която се казва, че 44-годишна учителка от Разград е починала в местна болница 16 минути след като е била имунизирана срещу коронавирус. И през април 2020 г. хакери изпратиха фалшиви новини от името на Министерството на здравеопазването. Фалшивите новини и дезинформацията в областта на здравеопазването коментира пред БНР Петър Галев, оперативен директор на професионалната дигитална платформа за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Необходима ли е определена регулация

"Определено се засилиха случаите, при които се разпространява фалшива, неверна, недостоверна или най-опасната – полувярна информация. По-голямата тема е парадоксът между огромния достъп до информация в днешно време и това, че хората, знаейки за този лесен достъп, практически не ползват достоверната информация. Някак си по-лесно се консумира смляната жълта, жълто-кафява информация, която ни залива. Това, че сега не се налага да ходим до библиотеката, не ни направи по-умни. И затова място си намират всякакви фалшиви новини", посочи той.

Разследват фалшива новина за учителка, починала след ваксиниране

Имат вина и институциите

"На мястото на липсваща научна и институционална информация винаги се появява ерзац информацията. Естествено е всички да търсим обяснения на това, което се случва със света", казва Галев.

Фалшивите новини в здравеопазването – доста по-сериозен проблем

"Вече така се развиха медицината и науката като цяло, че се изисква едно минимално базово ниво от познания, за да можеш сам да се ориентираш в говореното. Например понятието "ваксини" – RNK ваксини, векторни ваксини – са неразбираеми за огромна част от хората. И когато в интернет намериш някакво лесно обяснение, може би то ти се струва достоверно. Изключително голяма е вредата от разпространяваните, бих казал, щуротии по широките сайтове основно. Все пак в електронните медии водещият застава с името и лицето си и някак си не е прието да говори абсолютно неверни истории. Докато в едни анонимни пространства в интернет това е широко разпространено. Всеки трябва да положи лични усилия да се запознае от достоверни източници и да има една минимум информация за биологичните процеси, които се коментират в момента, за да може сам да отсява" , обяснява компютърният експерт.

Петър Галев напомни, че в медицината информацията се събира и натрупва с десетилетия, за да е основана тя на доказателства и на огромни масиви от наблюдения. Той подчерта, че най-сериозните учени трудно могат да направят заключения на базата само на 1 година от пандемичната криза.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
525 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Melissaa17

2021.04.10 | 03:58

2
­­­В­­­и­­ж­­­т­­­е­­ ­м­о­­­я­т­а­ ­т­­­и­­й­н­ ­­­п­­у­­т­­к­­­а­­­ ­-­­ ­­W­­­W­­­W­.­­­B­G­­1­­7­.­­­C­­­L­­U­B­

2021.02.17 | 14:38

1
Е да минем на истинските новини,производителите на ваксини поемат ли отговорност за продукта който предлагат,изобщо кой носи отговорност за проблеми с ваксините,засега никой не е поел отговорност за некадърно сключените договори и за починалите след ваксинация пациенти.

Добави коментар

Водещи новини