-
10 февруари 2021 16:22
- 1046
- 0
Какво препъва икономиката ни повреме на криза - здравна, но и икономическа и социална, кой създава административен хаос, който пък е развъдник на корупцията? Ваксините ще "повдигнат" ли поне малко икономиката, или пък не. Потърсих за коментар по тези теми независимия финансов експерт Румен Гълъбинов.
Българската икономика в момента почти няма потенциал за растеж, поради ниски инвестиции през годините и проблеми, свързани с човешкия фактор. Потенциалният ни растеж спада, поради ниските инвестиции (отрицателни през 2020г.) и непрекъснато свиващата се работна сила. Това, което може веднага да се направи, е да пуснем спирачката, за да тръгне автомобила (икономиката), след което да дадем газ, т.е да насърчим инвестициите. А спирачката е целият
администравно-бюрократичен хаос, който сами сме си създали.
И от който идва усещането за корупция и чиновнически произвол.
У нас има проблеми, които никой не се опитва да разреши и по обясними причини се влачим на опашката на Европейския Съюз (ЕС). България е една от най-бързо застаряващите страни, което се дължи на ниската раждаемост и имиграцията, която води до предизвикателства в образованието и здравеопазването. Общият брой на починалите в България за 2020 г. е над 126 000, което е смъртност от над 18 на 1000.
България е на първо място по смъртност и е на последно място в ЕС по качество на живот.
Извеждайки на преден план проблемите със смъртността и намаляващото население в България, прогнозирам бавно и трудно възстановяване на икономиката ни. Една от най-важните икономически мерки сега са ваксините, като поне така ги виждат различни икономически прогнози и анализи.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предвижда глобалният БВП да нарасне с около 4,2% през 2021 г. и с още 3,7% през 2022 г., подпомогнат от въвеждането на ваксините и активната парична политика.
ОИСР предупреждава, че възстановяването ще бъде неравномерно, като страните с ефективни здравни системи, където ваксинациите ще бъдат внедрени бързо, вероятно ще се представят най-добре.
Засега България е на последно място по брой ваксинирани в ЕС,
както е по много други показатели. Според Световната банка (СБ) се очаква глобалната икономика да нарасне с 4% през тази година при условие, че ваксините се лансират широко. СБ предупреждава, че ако случаите на заразяване продължат да се ускоряват и ваксинирането се забави, икономическото възстановяване може да бъде ограничено. Засега с този темп на ваксиниране в България, не можем да очакваме голям ръст на икономиката.
Конференцията на ООН за търговия и развитие публикува последния си доклад за глобалните инвестиционни тенденции, според който преките чуждестранни инвестиции в света са намалели с 42% през 2020 г. и се очаква да спаднат още през 2021 г.
Това е удобно оправдание и за България, където
преките чужди инвестиции бяха рекордно ниски и преди коронакризата.
Удобно е, но в момент на икономическа, здравна и социална криза печели онзи, който прилага агресивни и атрактивни мерки.
Миналата година ние имахме своите шансове, но уви нито сме агресивни – нито атрактивни за инвеститорите.
България навлезе в 2021 г. със забавен темп на растеж, който се надяваме да се ускори през втората половина на годината.
Несигурността и епидемичните мерки продължават да задържат потреблението и инвестициите за по-дълъг от очаквания период.
Страната ни е изправена пред трудности в областта на общественото здраве, бюджетната политика и структурните реформи.
Бедността и неравномерното разпределение на доходите в България
все още са най-големи в сравнение с останалите държави-членки на ЕС. Важно е да се предприемат някои данъчни реформи, като въвеждане на необлагаемия минимум например, за да се намали още повече неравенството и бедността. Прогресивното данъчно облагане също може да смекчи нарастващото социално неравенство.
ЕК ни казва – необходими са структурни реформи, като трябва подобрение на бизнес средата, а пазарът на труда да е гъвкав.
МВФ също казва: България се нуждае от сериозни структурни реформи. МВФ aпeлиpaт ĸъм зacилвaнe нa мepĸитe зa пoвишaвaнe нa eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди, ĸaтo ocoбeнo внимaниe тpябвa дa бъдe нacoчeнo ĸъм yвeличaвaнeтo нa paзxoдите в oблacттa нa инвecтициитe.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Водещи новини
Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
23 ноември 202406:03
Силен вятър отнесе покрива на библиотеката във Велики Преслав
23 ноември 202406:27
Ръководителят на Европарламента се безпокои от евентуален възход на популистите в Германия
23 ноември 202406:13
Американски сенатор каза, че Доналд Тръмп би се изсмял на военните разходи на Канада
23 ноември 202406:07
Венецуелските власти ще разследват опозиционния лидер Мачадо за подкрепа за американски закон
23 ноември 202406:10
Израелската авиация нанесе нови удари по Бейрут, четирима души загинаха
23 ноември 202406:17
Израел е убил висш командир на "Хизбула"
23 ноември 202406:17
Какво време ни очаква днес?
23 ноември 202406:33
Днешните действия, свързани с благотворителност, носят фантастични резултати
23 ноември 202405:58