Въведение Богородично е празник, който ни определя като българи

  • 20 ноември 2020 16:44

  • 1192
  • 3
Въведение Богородично е празник, който ни определя като българи
© bulphoto (архив)

Въведение Богородично е един от най-големите Богородични празници, но и празник, който ни определя като българи. Защото за българите, още от времето на нашите прадеди, основната движеща сила в живота е била семейството и върху семейството се е крепяло всичко. Това сподели пред отец Валентин Лазаров по повод 21 ноември, отбелязван и като Ден на християнското семейство и православната младеж, съобщава БТА.

И днес семейството е мястото, в което ние възпитаваме нашите деца в морал, обич към ближния, обич към Бога и вяра в Бога. "Аз съм оптимист - има ги и тези добродетели, вярвам, че и ще ги има и в бъдеще", казва отецът.

По думите му, българите пазим и предаваме християнските добродетели, защото ясно осъзнаваме, че на тях се крепи българският род. Той не крие притесненията си и от това, че българите обичаме да подражаваме на чуждите примери. Те са за нас са модерните - примерите на Западния свят, където хората живеят на семейни начала и ние го възприехме за нещо нормално в последните години , отбелязва свещеникът.

"Няма лошо, че двама души се обичат и искат да живеят заедно. Но Църквата е установила законното съжителство и раждането на чеда от него, както е казано в Писанието. И една част от нас вземат този пример като пътеводна светлина в живота си. А по-правилното е да запазим вярата в семейството и възпитанието на децата по примера на нашите предци към духовен растеж, без да допускаме новото да измества благочестието", коментира той.

Свещеникът не подмивана и темата на Истанбулската конвенция и не крие опасенията си. Той категорично застава срещу еднополовите бракове и отглеждането на деца в тях. "За мен това ще бъдат повредени деца.

Почитаме днес чудотворна икона на Света Богородица

"Защото в началото Бог сътвори мъжа и жената..., това е благословила и Църквата". Отец Лазаров споделя наблюденията си, че във време на пандемия хората все повече търсят упование в Бог, чрез храма и чрез свещенството."Молитвите, които съм прочел от март насам и поръчаните литургии за здраве, в които се поменуват близки и сродници, са много повече, в сравнение с минали години. В трудни времена, човек се обръща към Бога, към семейството и към корените", допълва той.

Фактът, че се налага да живеем по изолирано, за да запазим здравето си, даде шанс за още по-широко навлизане на технологиите в ежедневието ни. Това измества физическия контакт и ни лишава от изживяването на чисто човешки емоции - да чуеш гласа, да усетиш тембъра. Категоричен съм, новите технологии трябва да се използват разумно, да са в полза на човека, но не и да заместват човека. Общуването е човешка потребност и трябва да го има и между членовете на семейството и фамилиите, и между отделните хора. За да не допуснем от липсата на контакти да страдат душите ни.

"Защото, когато боледува душата, боледува и тялото. И не бива да се лишаваме от естествените си потребности", категоричен е отец Лазаров.

В празничния ден той призовава миряните: "Да вярваме в Бога. Да запалим свещичка, за да почетем празника Въведение Богородично и както Света Богородица е била обречена на Бога, така и ние да обречем своите души. Защото чрез Бог ще ги спасим - те са ни дадени чисти и нашето основно задължение е, чисти да му ги върнем!"

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1192 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Мариета

2020.11.20 | 19:17

3
До редакторите на Novini.bg Бих помолила да се дава техническа възможност на авторите на коментарите да осъществяват редакция на написаното.
Павлин

2020.11.20 | 17:43

1
Пълни тъпотии! Да не би предците ни да са били религиозни случайно? По логиката на ограничения поп не е трябвало да приемаме „новото” християнство на първо място. Зор да се правят църковни бракове, сякаш без брак по-малко ще се обичаме едни други или децата си. Дай на поп да коментира Истанбулската конвенция, да те научи на акъл! Щеше да е смешно, ако не беше трагично.
Мариета

2020.11.20 | 18:49

2
Това богохулство е плод на дълго отглеждания атеизъм. Колко жалко, че след 30 години посткомунизъм българинът си остава религиозно непросвтен и си мисли, че няма душа и живот след смъртта. Това е най-елементарно и опростено казано. Вие сигурно се гордеете със своята история, със своя род, но искате да омаловажите факта, че нашите първосъздатели са християни и векове наред са развивали християнска от гръцки тип книжовност и култура. Чудя се защо се подписвате под статия за най-светлия от светлите семейни християнски празници. Надявам се не за да печелите лайкове. Боже спаси и съхрани!

Добави коментар

Водещи новини