"Алфа рисърч": 83.8 на сто не са съгласни България да подкрепи Република Северна Македония за ЕС

  • 03 ноември 2020 18:59

  • 8931
  • 10
"Алфа рисърч": 83.8 на сто не са съгласни България да подкрепи Република Северна Македония за ЕС
© Алфа рисърч

По отношение на въпроса каква трябва да е принципната позиция на България относно започването на преговори на Република Северна Македония за членство в ЕС, общественото мнение е изключително категорично - 83.8 на сто не са съгласни България да подкрепи Република Северна Македония за членство в ЕС, докато не бъде постигнато съгласие относно факти от историческото минало на България. Това показва национално представително проучване на "Алфа рисърч", направено сред 803 души на базата на стратифицирана по регион и тип населено място извадка и подбор на респондентите по квота, възпроизвеждаща социално-демографската структура на страната.

Информацията е събрана по телефона в периода 26-29 октомври. Възложител на изследването е членът на ЕП Андрей Ковачев.

Борисов се чу с Меркел, защити позицията ни за Северна Македония

Проучването има за цел да регистрира нагласите на българските граждани относно позициите на България преди започването на преговори на Република Северна Македония с ЕС.

Според 10.2 на сто България трябва безусловно да я подкрепи, независимо от нейното отношение към факти от нашето историческо минало. Едва 5.9 на сто нямат мнение по въпроса, което е индикатор за висока степен на определеност на мненията. По голяма част от спорните въпроси, които България поставя и като изисквания пред Република Северна Македония, за да даде съгласие за началото на преговорите, българското обществено мнение е настроено компромисно - без жертване на историческо минало и достойнство, но и без крайно радикални позиции, коментират анализаторите. 54.1 на сто подкрепят България да признае съвременната македонската идентичност, ако Република Северна Македония признае, че в началото на 20-ти век огромната част от населението ѝ се самоопределя като българско, а изграждането на нова "македонска национална идентичност" започва след 1944 г., без да засяга гражданите на България и техните предци. 29.5 на сто застъпват по-крайната позиция, че България изобщо не бива да признава съществуването на съвременна македонска идентичност, а 6 процента са на противоположната позиция - за безусловно признаване на тази идентичност.

По-слабо изразени са компромисните позиции по отношение на езика. 42.4 на сто смятат, че България трябва да признае съществуването на македонски език, само ако Република Северна Македония признае съответно, че този език е започнал да се създава през 1944 г. на база на западните български диалекти. 45.5 на сто обаче смятат, че не трябва да се признава съществуването на отделен македонски език. 4.5 процента са в полза на безусловното му признаване. 67.2 на сто подкрепят България да даде съгласие за начало на преговорите за членство на Република Северна Македония в ЕС, ако тя се откаже от антибългарската основа, върху която изгражда съвременната си идентичност, отричайки българската идентичност на възрожденци като братя Миладинови, или революционери като Гоце Делчев. 15.8 на сто са против, а 17 процента нямат мнение. 76.1 на сто подкрепят България да даде съгласие за начало на преговорите за членство на Република Северна Македония в ЕС, ако тя се съгласи да премахне текстовете от учебниците и паметниците на които пише "български фашистки окупатор" по отношение на българската администрация през Втората Световна война. 10.5 на сто са против, 13.4 процента - нямат мнение, или не се интересуват от въпроса. От своя страна, насилствената македонизация на населението от Пиринския край през периода 1944- 1948г. среща също толкова негативни оценки, както и опитът да се отрича българското самосъзнание на част от населението на днешна Република Северна Македония.

71.6 на сто имат отрицателно мнение към тази политика, определяйки я като насилствена промяна на българското самосъзнание на хората от региона. 10.2 на сто я приемат за правилна, стоейки на позицията, че е трябвало да се формира македонско самосъзнание. Почти една пета са слабо запознати с този процес и не могат да изразят отношение. Общият извод, който може да бъде направен въз основа на проучването е, че българското обществено мнение не споделя претенции, или негативизъм към самоопределението на съвременната македонска държава и подкрепя нейния европейски път, коментират от "Алфа рисърч".

Същевременно, то е много негативно настроено към подмяната на исторически факти, манипулативното формиране на антибългарски настроения и на тази база - изостряне на отношенията между двете страни. Макар и да са налице някои по-радикални настроения относно езика и идентичността на гражданите на Република Северна Македония, мнозинството българи подкрепят намирането на компромис, отчитат социолозите. Много слаба е обаче подкрепата за безусловната "зелена светлина" пред членство на Република Северна Македония в ЕС, без да са изчистени ключови спорни въпроси, посочват анализаторите.

Румен Радев: България винаги е подкрепяла членство на Република Северна Македония в ЕС, но трябва да имаме ясни гаранции

Сред изводите, направени на базата на проучването е, че е налице сериозно влошаване на образа на Република Северна Македония сред българските граждани. Ако допреди десетина години тя се смяташе за една от най-близките и добросъседски настроени към нас държави на Балканите, в момента едва 21.9 на сто от пълнолетните българи я определят като такава. Двойно повече са хората, които смятат за най-доброжелателна от нашите съседи Румъния (41.5 на сто), следвана от Гърция (37.1 процента). Третото място, но с доста по-нисък дял, 23 процента ,се заема от Турция. 22 на сто смятат за близка и доброжелателна Сърбия и на последно място - с 21.9 на сто се нарежда Република Северна Македония.

Сходно проучване на агенцията преди една година показа почти идентични нагласи по отношение на съседните страни, като отново Република Северна Македония беше разглеждана в най-негативна светлина. Очевидно, споровете около историята, езика, идентичността, малцинствата и антибългарската кампания в Република Северна Македония са повлияли трайно негативно на българското обществено мнение, коментират от "Алфа рисърч". Те посочват, че почти всеки пети (19 на сто) заявява, че има в рода си хора с корени в географската област Македония - т.е. независимо, че много хора се чувстват близки и свързани с тази страна, кампанията, която тя води към България, сериозно ерозира нейния образ. Според данните едва 9.2 на сто от анкетираните смятат, че в миналото населението на днешната Република Северна Македония не се е самоопределяло като българско. Според огромното мнозинство - 79.3 на сто, това е манипулация на историческите факти.

Социолозите посочват, че тази позиция се споделя почти еднакво в различните възрастови, образователни и социални групи, както и независимо от факта, дали анкетираните имат в рода си хора с потекло от този край или не. Важно е и това, че тази оценка не води до желание за преразглеждане на съвременните реалности, но тя е остра реакция срещу подмяната на исторически факти и създаване на антибългарски настроения в нашата съседка, отбелязват от "Алфа рисърч". Те подчертават, че данните от проучванията на общественото мнение не могат да решават исторически спорове, нито да заместват политическите и дипломатически контакти между две страни, обаче са много важен индикатор за това как се развиват отношенията между два народа, особено съседски, каква е степента на подкрепа за определени политики на националните правителства и за приемане/респективно отхвърляне на принципи, въз основа на които да се изграждат междудържавните отношения.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
8931 10

Свързани новини

Коментари 10

Добави коментар
Селянин с колело

2020.11.04 | 15:51

10
Република Северна Македония ще бъде най-големият враг на България,ако стане член на ЕС.Що е маке,все е лай--о!
Lissa

2020.11.04 | 00:29

8
Искаш ли да си намериш жена за една нощ? Влизай в --- Sexconn.Com

2020.11.04 | 01:30

9
Б. О. К. Л. У. К

2020.11.03 | 19:13

1
Долни мутри никаква северна македония бг вън от Ес за винаги и всички гербажии в затвора
Ruslan

2020.11.03 | 21:54

7
i kato izlezem ot evrosaiuza kade da otidem pri golite ushanki-narecheni bratushki? zashto ne se zapitesh zashto imame tolkova hora ha zapad i edinitsi v rusia. no ti si znaesh chervenite oporki spusnati ot goltatsite ot moskva.
Прост неграмотен трол

2020.11.03 | 19:50

5
Лягай да спиш, че ,,СЪНЧО" мина!
Професионалист

2020.11.03 | 19:32

2
Ти какво искаш да кажеш? Нещо не си на ясно кое какво е!
Ох

2020.11.03 | 20:45

6
Македония е била българска територия последния взимат англичани и други с един договор същото важи и за онази час от дунаву оставаща в румънско
72

2020.11.03 | 19:42

4
До някъде са прави македонците, че не искат са се идентифицират с нас. Официалната история ни баламоства , че сме наследници на монголи ,тюрки и ирански племена и всякъкви буламачи.При положение, че генетичните тестове са доказали,че Българите са живели по тези места преди 12000-9000 години
Обикновена Пунта Мара

2020.11.03 | 19:38

3
Толкова са и ПРОЦЕНТИТЕ, за това НОЩНОТО ШКАФЧЕ да подаде ОСТАВКА и да получи ПОЛАГАЩОТО му се!!!

Добави коментар

Водещи новини