Психолог за света след пандемията: Психиката на хората вече никога няма да е същата

  • 16 май 2020 06:41

  • 2630
  • 6
Психолог за света след пандемията: Психиката на хората вече никога няма да е същата
© Pixabay

След пандемията от коронавирус няма да се случи завръщане в някакво познато досега ежедневие. Промяната е доста драстична, но не на чисто материално ниво, а по-скоро на емоционално, каза в интервю за БТА психологът Борис Минков.

Той смята, че COVID-19 ни показа как не сме толкова силни, за колкото се мислехме, и че вирусът ни помогна да се откроят рязко както проблемите, така и решенията в много аспекти от ежедневието ни.

Психичните последици за здравето по време на изолацията безпокоят специалистите

Експертът посочи, че този вирус е като флуид, който помогна много вече случващи се процеси, да започнат да случват по-бързо - да се използват електронни методи за обучение и работа, по-често да останем насаме със себе си, да търсим връзката с природата около нас и да я ценим в по-голяма степен.

"Психиката на хората вече никога няма да е същата", заяви Минков.

При всеки завръщането към ежедневието ще е различно - в зависимост от съхраненото самочувствие, от това дали се идентифицира като индивид, като част от семейството, от нацията или като част от цялото творение на природата.

И по време на коронавируса българите продължиха да прекаляват с идентификацията си само като българи, а не като част от глобален процес, смята психологът. 

Впечатленията му от реакциите в страната, към пандемията са, че българската нация има неотработена емоционална травма.

Ние много често, може би заради трудното ни минало като нация, прекаляваме с идентификацията си като българи и ни е трудно да се видим в по-общия контекст на случващото се по света.

Според него в другите държави има доста опити да се намери ползата, позитивното от цялата ситуация, но у нас сякаш изпъкват много повече негативните неща, до които тази ситуация ще доведе.

"В Изтока, когато се случи нещо лошо, като например честите земетресения в Япония, културата на преживяване на всичко това води до възприемане на бедствията като вид урок, като нещо, от което да си извлекат полза, което ще им помогне в бъдещето", посочи психологът.

Според него в критични ситуации в България рядко успяваме да си извлечем полза, оплакваме се повече от необходимото и виждаме само негативната им страна.

Последвайте канала на

БТА
2630 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
Божидара Мавродиева

2020.05.16 | 15:21

6
Много добра статия с точен анализ на случилото се в обществото ни.
Не мерси

2020.05.16 | 06:58

1
Сори професор Минков, но nponaгандата ви няма да хване "дикиш". Аз от първия ден на nponaгандата знам, че това е брутална психоатака срещу хората и очаквано, много хора се огънаха. Но на мен не ми пука за вашите тревоги, не ми пука за вашите предсказания, че вече няма да сме същите хора и не ми пука за вируса, заболяването, смъртните случаи и препоръките ви, защото това, което се случва е напълно естествено. Същото като да пръднеш когато ти е подут стомаха. На природата й се поду стомаха и пръдна. Вие обаче се нacpaxте.
Перуника

2020.05.16 | 08:20

5
Браво, добре казано!
Възмутен

2020.05.16 | 07:41

4
За каква психика говорите? Пишете и правите изводи на базата на вашето мислене и вашата психика. Когато човек има в главата си нормална настройка и - ум - винаги ще мисли и ще се справи във всяка ситуация. Спрете да вкарвате в главите на хората вашите мисли и страхове. Всеки човек е различен. Възмутен съм.....

2020.05.16 | 07:19

3
Аман от учили и недоучили психолози. От психолог съвети, не мерси
123

2020.05.16 | 07:00

2
Цирка свърши. Пропагандата е излишна.

Добави коментар

Водещи новини