"За разпространение на листовки в ромската махала в Ямбол, с които убеждават ромите да не дават кръвни тестове, сигнализират читатели на “Делник”.
За какво става въпрос? Ето какво съобщава регионалното издание "Делник":
фотокопие на листовката в "Делник"
Ето и самите листовки:
Ромите от махалите в почти всички провинциални градове, в които пламна заразата от коронавирус, се бунтуват срещу строгите мерки, които там съвсем справедливо им наложиха градските управи. Кой обаче буни населението на тези гета умишлено, чрез призиви и листовки? На този въпрос трябва да отговорят репресивните институции, защото хич не е нормално по време на извънредно положение някой да подклажда недоволства и протести и да остава ненаказан.
Важно е да се припомни, че в южният град заразените са около 70 души, а петима вече са мъртви. Местната болница се задъхва буквално и не успява да насмогне в битката със заразата, поради което здравното заведение наскоро отправи публичен призив, че търси медици. Там се наложи отварянето и на трето специализирано отделение, тъй като другите две са препълнени с пациенти.
За никого не е тайна, че огнището на заразата в Ямбол, е гетото, което предвидливо бе блокирано и през КПП-тата не пускат пиле да прехвърчи, но някои жители на квартала напират да отидат на пазар. Виж, желаещи да идат на работа, не са регистрирани. Ясно е също така, че много от гурбетчиите навън се завърнаха по родните места, а някои от тях донесоха и вируса. За не един и двама такива безотговорни се съобщава от медиите в карантинният срок. Някои дори бяха преследвани с полиция, за да бъдат озаптени в своето нехайство към живота и здравето на другите. Такива случаи бяха регистрирани в Пловдив, в Русе, в Хасково и къде ли още не. Подобни хора е ясно, че се скатава, мишкуват и паразитират, но тук и сега това е за сметка на здравето и живота на мнозина.
Затова час по-скоро трябва да бъдат намерени разпространителите на вредните листовки, които са не по-малко опасни от каквато и да е вирусна инфекция, защото пораждат, смут, неверие, паника и подозрения. Впрочем будни граждани веднага уточниха, че подобни случаи е имало и в ромски махали в някои други градове. Така че на ход са полицията и прокуратурата. Няма защо да се лъжем, че точно в тези гета може да се разчита на самосъзнание и гражданска доблест. Ми не, не може - когато фактите говорят дори и някои лицемерни "правозащитници" е добре да не нахалстват и да замълчат.
)