-
07 февруари 2020 12:30
- 13426
- 0
Спрете да плащате големи заплати на мързеливи чиновници! Дългогодишният финансов експерт и синдикалист от „Подкрепа” Мика ЗайковаМика Зайкова е родена на 2 февруари 1942 година в София. Завършила е Минно-геоложкия институт, коментира пред novini.bg огромното неравенство в доходите на българите, което руши икономиката и застрашава демокрацията у нас.
България е една от малкото страни в ЕС, в която има чудовищни дисбаланси в доходите на хората. Неравенството се обуславя не само от териториалното разположение, а и по отношение на икономическите дейности в районите. Страната ни е разделена на 6 административно- икономически региони, от които 5 са признати за най-бедните в ЕС, като единствено Югозападен регион с център София, поне на книга, се води в добро състояние по този критерий.
Има парадокси, като например този, че най-бедният град /след Видин/ се намира в най-богатият регион. Това е Благоевград, който е в границите на Югозападния регион. Изводите са направени на базата на статистиките за средната работна заплата. В Северозападния регион бруто, без данъците, тя е 997 лв., а като се премахнат налозите, чисти нетни пари остават около и малко над 700 лв.
Във Видин това възнаграждение е 814 лева. В Софийския регион обаче средната работна заплата е от 1560 лв., което е двойно повече от тази в най-бедните селища. В самата столица пък има 1711 лв. средна брутна заплата.
Хората могат сами да си направят равносметките за разликите в доходите на българите, които очевидно са фрапантни.
Ако погледнете данните за случващото се, спрямо икономическите дейности в страната, ще видите, че най-ниската средна заплата от 934 лв. е в сферата на образованието, което е много печален факт. Ще си позволя да припомня, че преди години България беше на пето място в света по качество на образованието, а сега се домогва едва до 117-то място сред 149 държави.
Огромната диспропорция в размера на доходите на хората по региони се получава, защото нямаме бизнес, производство и услуги, които да формират висока добавена стойност. Ще илюстрирам твърдението си с няколко примера: часовата ставка в повечето от страните от ЕС е 22 евро и 28 цента, а у нас е 1 евро и 90 цента.
В съюза произвеждат над 30 евро добавена стойност. Т.е. излиза, че ние работим с техника и технологии от средата на 20 век. В резултат минималната работна заплата у нас е 312 евро, а в Люксембург е над 2100 евро. Сравняват ни с Румъния, но и там най-ниските доходи са по-високи - 466 евро. В малка Естония и уж бедстваща Гърция минималните заплати са над 700 евро. Да не коментираме пенсиите, у нас те са трагични.
Категорична съм, че в сферите на здравеопазването, образованието и науката, заплатите трябва да са високи. Разпределението на доходите на заетите в бюджетните области, са крайно несправедливи, да не кажа, че на места, са направо нелогични. Кажете ми, с какво заслужи повишение на доходите си шефката на НАП, която дори отказа да си прекъсне отпуската миналото лято и да се върне у нас от екзотичната си ваканция, когато архива на агенцията бе хакнат?! Друго, как така, при всички комисии и контроли, бе допуснато 5 години един бизнесмен - Васил БожковВасил Крумов Божков е роден на 29 юли 1956 г. във Велинград. Божков е български бизнесмен, сочен от, да не плаща пълен размер на налози и такси за хазарта? Та това са цели 5 години! Наказание по веригата трябва да понесат всички, допуснали това. Безобразие е цели 5 години скъпоплатени чиновници да „проспиват” част от данъците на Божков! Тези грозни случаи доказват как у нас, от нашите пари, могат да се дават високи заплати на немарливи и нехайни служители. Това е порочна практика, която трябва да бъде стопирана.
България е страната с най-голямото неравенство в доходите. Разликата между най-бедните и най-богатите е близо 8 пъти. В ЕС тази отлика е 3,3 пъти. Не може да има такива големи нееднаквости. Те са огромна опасност за нашите неукрепнали демокрация и икономика.
Последвайте канала на
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
11-те на Пирин и Добруджа
България с тежко изпитание в Подгорица
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, свикаха председателски съвет
22 ноември 202413:41
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Президентът Радев не смята, че се задава конституционна криза, пожела успех на депутатите
22 ноември 202413:13
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Министър Илков: Имаме възможността да се поздравим с голямата крачка, която направихме за Шенген
22 ноември 202413:38
Водещите новини! Решаващ разговор за България в Шенген! Ден пореден от сагата „Избор на председател на НС“ (и още…)
22 ноември 202413:17
Млад български баскетболист загина в катастрофа
22 ноември 202412:36
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Максим Генчев: Случаят с Димо Алексиев е капан! Напили са го, после са го натопили
22 ноември 202411:53