БСК иска спешна промяна на начина на изчисляване на такса „смет”

  • 29 март 2012 12:18

  • 837
  • 0
БСК иска спешна промяна на начина на изчисляване на такса „смет”
©

„Липсват кардинални решения на стари проблеми с опасните и промишлените отпадъци, а кратките срокове за съхраняване на мястото на образуване и липсата на инфраструктура за третиране блокират изпълнението на задълженията". Това каза зам.-председателят на БСК Димитър Бранков по време на форум, съпътстващ Международното специализирано изложение "Save the Planet".

Димитър Бранков постави акцент върху все още нерешения проблем с начина на определяне на таксата за битови отпадъци (ТБО), която се е превърнала във втори имотен данък, вместо да отчита реалното количество отпадъци. Той изнесе данни от проучване на БСК сред 300 фирми, което показва огромни различия между приходи от ТБО по общини и населени места за граждани и за фирмите (на тон и на ползвател). От проучването става ясно, че на едно заето лице фирмите плащат между 8 и 10 000 лв. такса „смет", а за тон битови отпадъци таксата варира от 30 до 30 000 лв. Многобройни са случаите на неколкократно повишаване на задълженията в отделни фирми (увеличени ставки, промяна на основата, нови инвестиции), посочи Димитър Бранков.

Зам.-председателят на БСК изтъкна съществуващата дискриминация на бизнеса спрямо гражданите. Например, в Столична община бизнесът плаща 5 пъти по-високи ставки на такса, като в някои общини едно предприятие покрива от 50 до 70% от приходите по това перо от общинския бюджет. Това на практика е скрито социално субсидиране за гражданите, без да е приложен подоходен и имуществен тест, смята зам.-председателят на БСК.

Съществуващата практика за определяне на ТБО практически наказва инвестициите, най-вече в капиталоемки дейности, подчерта Димитър Бранков. Според него, определянето на таксата на база данъчна оценка и/или отчетна стойност на ДМА, вместо на количества генерирани и третирани битови отпадъци създава невъзможност за определяне на прогнозните количества отпадъци за целите на проектирането на съоръжения за тяхното третиране.

Пред участниците във форума Димитър Бранков постави и проблема с площадките за събиране на скрап, създаден с последните изменения на Закона за управление на отпадъците. Той припомни, че след серия от срещи, дискусии и становища на БСК и заинтересованите браншови организации на 21 март т.г. Конституционният съд отмени спорните текстове от ЗУО, които въвеждаха изискване за изграждане на площадки за събиране и третиране на масово разпространени, промишлени и строителни отпадъци само на територията на общини с приети общи устройствени планове. Преди това въпросните текстове бяха атакувани и от президента Георги Първанов, който наложи вето на промените в ЗУО. Зам.-председателят на БСК съобщи, че вече са заведени множество съдебни дела от засегнати фирми за причинени щети.

Последвайте канала на

837 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини