Каракачанов отличава посмъртно една от легендите на българското военно разузнаване

  • 19 ноември 2019 15:56

  • 828
  • 1
Каракачанов отличава посмъртно една от легендите на българското военно разузнаване
© Булфото (архив)

Българският офицер о.з. полковник Пеньо Пенев, (служител на Разузнавателното управление на Генералния щаб), ще бъде отличен посмъртно от министъра на отбраната Красимир КаракачановКрасимир Каракачанов Красимир Дончев Каракачанов е заместник министър-председател по обществения ред и сигурността.

Почетният знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ I степен за офицери ще бъде връчен на дъщерята на полк. Пенев арх. Валентина Върбанова на тържествена церемония в Министерството на отбраната, която ще се проведе на 20 ноември, сряда, от 12.00 ч. Наградата се връчва за изключителни заслуги на о.з. полк. Пеньо Пенев (1926 - 2015) към националната сигурност и отбраната на страната и съществен принос за укрепването на двустранните отношения между България и Турция, съобщават от пресцентъра на Министерството на отбраната.

Каракачанов със сигнал до Цацаров за опити за създаване на македонско малцинство в България

През целия си съзнателен живот о.з. полковник Пеньо Пенев е свързан с Българската армия. В средите на българското военно разузнаване той отдавна е легенда, макар, че извън службата почти никой не знае за неговата драматична съдба. След девет години престой в турски затвори, на 8 април 1964 г. тогава капитан Пенев е разменен срещу девет осъдени в България турски агенти.

О.з. полковник Пеньо Върбанов Пенев е роден на 31 януари 1926 г. в село Дългач, Търговищко. След завършване на средно образование (1945 г.) постъпва като юнкер във Военното училище, а след това е произведен в чин подпоручик от танковите войски. По-късно завършва висше образование, специалност „Ориенталистика“. Владее безупречно турски език.

Офицерската му служба започва в танковата бригада в Казанлък, после служи в Стара Загора. От 1 януари 1951 г. е назначен за оперативен работник в Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ ГЩ). След това като основен познавач на Турция работи в Министерството на външните работи.

През 1953 г. под прикритието на вицеконсул е изпратен в резидентурата на българското военно разузнаване в Истанбул. Двете години, в които изпълнява поставените задачи, са едни от най-жестоките години на Студената война и на блоковото противопоставяне. През този период военното разузнаване и българското правителство придобиват много ценни масиви с информация благодарение на капитан Пенев.

На 29 юни 1955 г. Пенев е арестуван от турските органи за сигурност в Истанбул по обвинение в шпионаж. За задържането му дълго време не е уведомена българската страна – нито посолството в Анкара и генералните консулства в Истанбул и Одрин, нито Министерството на външните работи в София. Измъчван е жестоко, за да признае принадлежността си към българското военно разузнаване. Пенев не издава нито многобройната си агентура, нито колегите си, като издържа на всички издевателства.

Съдебният процес срещу него трае 5 години, в които се държи достойно и се защитава сам. Макар че отказва да ползва турски адвокат, му е назначен служебно държавен адвокат. Прекарва 9 години в турски затвори, където не е третиран като политически затворник, а е бил с криминални престъпници при нечовешки условия.

Българските власти първоначално не реагират официално и не правят постъпки за издирването и освобождаването му. Министър-председателят по онова време Вълко Червенков заявява по случая Пеньо Пенев: „Не можем заради бълхата да изгорим юргана. Трябва да държим сметка за българо-турските отношения.“

В крайна сметка на 8 април 1964 г. Пеньо Пенев е разменен на ГКПП Капъкуле срещу 9 турски агенти. (Договаряният десети е пожелал да остане в България и е осъден за шпионаж.) Когато напуска турската територия, турският граничен караул е построен и взема оръжието „за почест“.

В родината полковник Пенев отново работи в структурата на РУ - ГЩ, включително и като преподавател в нейната школа, която е със статут на факултет по стратегическо разузнаване на ВА „Г. Раковски“. Той е единственият случай, при който се нарушава правилото, че задържан дори за няколко часа не можа да бъда връщан отново на оперативна служба. Гласувано му е доверие и отново е изпратен на задгранична дипломатическа работа като консул в посолството на НРБ в Източен Берлин, ГДР (1978 – 1983 г.). След това е назначен в РУ - ГЩ за началник на отделение. На 4 април 2014 г. е награден от министъра на отбраната с почетен знак „За принос към Министерството на отбраната“.

Автор е на книгите „Темида с пагони“ и „Прекършена младост“.

О.з. полк. Пенев си отиде от този свят през януари 2015 г.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
828 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2019.11.20 | 05:44

1

СКОРО ЩЕ МОЖЕ ДА ОТЛИЧИ ПОСМЪРТНО И САМОТО ВОЕННО РАЗУЗНАВАНЕ.БЛАГОДАРЕНИЕ НА АДЕКВАТНИТЕ МУ ГРИЖИ,АКО МЕ РАЗБИРАТЕ.

Добави коментар

Водещи новини