-
31 август 2019 19:32
- 1422
- 0
До три нощувки на палатка на едно и също място в националния парк "Рила" и в парк "Витоша" са разрешени. В националния парк "Централен Балкан" можем да останем 12 дни в бивака "Бялата река". В националния парк "Пирин" няма такива ограничения, показва допитване на БТА до ръководствата на парковете.
По време на почивката на палатка се очаква да спазваме общовалидните режими и норми за териториите на парковете и в частност да не палим огън извън определените за това места, които най-често са край хижи и заслони, да не увреждаме растителността и да не замърсяваме околната среда. Забранено е при разпъването на палатките да се нарушава целостта на повърхностния почвен слой; да се изграждат помощни съоръжения, конструкции и огнища. Не можем да ловим, убиваме, преследваме или безпокоим диви животни, с каквито и да е уреди, средства и методи; да вземаме намерени мъртви екземпляри; да унищожаваме или вземаме яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; да разрушаваме, увреждаме или преместваме гнезда; да увреждаме или унищожаваме места за размножаване и почивка; да събираме, вземаме, пренасяме, превозваме живи, ранени или убити животни и разпознаваеми части от тях, както и техните малки, яйца и други жизнени форми на животински видове. Не можем да разкопаваме, вземаме чимове, камъни, почва. Глобите според Закона за защитените територии варират от 5 до 5000 лв. според конкретния случай. Служители на националните паркове се грижат за охраната им.
Неорганизираната почивка на палатка на определените за целта места не изисква нарочен документ от ръководствата на парковете и заплащане на такси. При организирани групи бивакуването на територията на националните паркове подлежи на съгласуване.
За личната ни хигиена и за питейни нужди трябва да разчитаме на вода от близките хижи и от съществуващи чешми, а не да пълним например соларни душове с вода от реки или езера. Можем да сме спокойни, че няма да ни посети диво животно, докато спим, защото местата, в които е позволено опъването на палатки, са в непосредствена близост до хижите и не попадат в периметъра на движение на животните.
От началото на летния туристически сезон в парк "Пирин" няма установени административни нарушения, съобщиха от парка. За парк "Рила" на базата на постъпили констативни протоколи за установяване на административни нарушения за нерегламентирано навлизане на коли предстои издаването на 4 акта за установяване на административно нарушение, след което с наказателни постановления, ще се определи размерът на глобата или санкцията, обясниха от парка.
От 1 май тази година до 20 август директорът на НП "Централен Балкан" е издал 12 наказателни постановления, с които са наложени глоби в размер на 2800 лв. на 11 души и имуществена санкция в размер на 500 лева на едно юридическо лице. Четири от нарушенията са за паркиране на коли извън определените и обозначени паркинги със свободен достъп на територията на националния парк без писмено съгласуване от Дирекция НП "Централен Балкан"; три - за извършване на забранена дейност в резерват; толкова са за сеч на дървесина в националния парк; две - за паша на селскостопански животни без издадено от Дирекцията на парка писмено разрешително.
От НП "Пирин" коментираха, че там няма къмпинги в съвременния смисъл на понятието. Повечето от местата представляват само удобни за палатки поляни с източник на питейна вода наблизо и огнища за палене на огън. Такива са местата край хижа "Бъндерица" и под хижа "Демяница". Последният не се използва като такъв повече от 10 години, посочиха от националния парк. Със заповед на директора на Дирекция НП "Пирин" от 2017 г. при спазване на определени условия, посочени в нея, се разрешава опъване до 10 палатки на определени с обозначителни табели места на следните хижи - "Безбог", "Демяница", "Бъндерица", "Вихрен", "Яворов", "Синаница", "Беговица", "Пирин", "Загаза" и заслон "Тевно езеро" и заслон "Спано поле". Извън тези е забранено бивакуване и палене на огън.
Определените места за бивакуване на територията на Национален парк "Рила" са в районите на всички хижи и заслони, на отделни регламентирани места с кътове за отдих, както и на регламентираните места за лагеруване с палаткови лагери на Общество "Бяло братство" и Българска федерация по йога.
Местата за разполагане на палатки в националния парк "Централен Балкан" са в района на хижите и заслоните (на места, определени от стопанисващите хижата) и съгласувани с Дирекцията на парка. Те са в парков участък Тетевен - местност Нефтохимa, парков участък Троян - местност Киселицата, парков участък Стоките - местност Пожар дере, парков участък Калофер - Бяла река. В рамките на прилежаща територия около някоя хижа се позволява организирането на място за бивакуване на до 30 души след писмено съгласуване с парковата дирекция. В националния парк освен край хижите, може да се пали огън и в определени от ръководството паркови участъци, местности, до чешми.
В случай, че избраното място за бивакуване в Централния Балкан е в рамките на прилежаща територия около някоя хижа, се допуска организирането на място за бивакуване на до 30 души след писмено съгласуване с Парковата дирекция. За бивакуване в бивак "Бяла река" не се изисква съгласуване, заплаща се такса. Там се допуска нощуване на до 80 души.
Според публикувания на интернет страницата на парк "Витоша" План за управление на парка къмпингуване се допуска в зоната с направляван режим на защита по поречието на р. Струма между селата Боснек и Чуйпетлово, по р. Куртова - от пътя за с. Плана до горна граница на гората и по туристическата пътека от местността Шумнатица до р. Добри дол, като не се допуска за период по-дълъг от 3 дни на едно и също място.
Последвайте канала на
Свързани новини
Българи и румънци къмпингуват незаконно по Северното Черноморие
29 юли 201908:52
Депутатите приеха повторно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие
10 юли 201910:37
Александър Ненков: Свободното къмпингуване не означава слободия
10 юли 201910:28
Протест на жълтите павета срещу бетона по морето
27 юни 201920:39
Мая Манолова: Законодателството пази монополистите и фирмите за бързи кредити
26 юни 201908:26
Царево започна да налага солени глоби за палатки и каравани на плажа
25 юни 201920:19
От 2020 г. Германия забранява глифозата в паркове и парници
05 септември 201912:54
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41