Рисково количество дунапрен от централен канал бе извадено от екипи на „Софийска вода“

  • 15 август 2019 10:56

  • 1048
  • 0
Рисково количество дунапрен от централен канал бе извадено от екипи на „Софийска вода“
©

Аварийни екипи на „Софийска вода“, част от Веолия, регистрираха голямо количество дунапрен при отпушването на канал в близост до мол "София" на бул. „Александър Стамболийски“ на 12 август. Това съобщиха от пресцентъра на дружеството.

Повече от 5 часа отне на специалистите да извадят необичайния материал. Наложи се разрязването на умишлено озовалия се в съоръжението синтетичен материал, който трайно бе запушил пропускливостта му. Не е ясно колко време дунапренът е престоял в канала, нито кой е отговорен за недобросъвестната постъпка, както и мотивите на извършителя.

Със сигурност обаче е отнело доста време и усилия, за да бъдат вмъкнати подобни обемисти материали в тесния канал, още повече - незабелязано.

Екипите на „Софийска вода“ няколко поредни дни отстраняват неблагоприятните последствия от запушването на канализационното съоръжение. Те напомнят, че водата в канализацията е силно замърсена и може да представлява сериозна опасност за здравето на хората, тъй като всяко запушване на мрежата е предпоставка за връщане на отпадъчната вода назад към жилищни и обществени сгради.

В канализационните съоръжения са откривани и далеч по-необичайни материали, включително автомобилни гуми. Дунапрен до този момент обаче в този вид не е откриван.

„Софийска вода“ използва случая още веднъж да напомни, че за нормалното функциониране на канализационната мрежа са проблем дори и дребните отпадъци, които често попадат в нея. Една мокра кърпичка, клечки за уши, хранителен отпадък или памперс, хвърлени в канала, са достатъчни да предизвикват „тапи“ в тръбите, а от там и тежки поражения на скъпоструващите съоръжения в пречиствателната станция, споделят експерти от канализационния екип на компанията.

Най-традиционните „врагове“ на канала са твърдите мазнини, трудноразтворими компактни и големи по размер хранителни остатъци, фасове, козина от домашни любимци, санитарни принадлежности, продукти от стъкло, текстил и всевъзможни картонени опаковки, както и строителни отпадъци.

В канала попадат и токсични продукти като живак, лакове и бояджийски материали, домакински препарати и фармацевтични продукти, които са сериозно изпитание в процеса на пречистване и представляват риск за околната среда.

Също така при едно сериозно запушване те биха могли да проникнат в мазета и приземни етажи на сгради и да се превърнат в потенциална опасност за здравето.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1048 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини