Есетрите, пуснати от WWF по Дунав, достигнаха Черно море

  • 16 юли 2019 09:29

  • 1040
  • 1
Есетрите, пуснати от WWF по Дунав, достигнаха Черно море
© WWF България

Първите от 20-те хиляди есетри, които природозащитната организация WWF пусна в река Дунав миналия месец, вече достигнаха Черно море. Тримесечните рибки от критично застрашения вид руска есетра поеха своя път от Белене в средата на юни.

За един месец те изминаха разстояние от 570 километра и увеличиха пет пъти теглото си. Това е знак, че макар и да са отгледани в аквакултури, те се адаптират добре в естествената си среда, а зарибяването може да бъде определено като успешно, коментират от WWF. Природозащитната организация призова рибарите от три дължави по течението на Дунав да пазят малките рибки, тъй като те могат лесно да се заплетат в техните мрежи.

"Колегите от WWF в Румъния и Украйна предварително подготвиха местните рибари. Те им обясниха, че провеждаме зарибяване и е възможно да засекат малки екземпляри от вида руска есетра. Ако това се случи, рибарите са получили инструкции, да ги върнат обратно във водата и да ни сигнализират. До този момент сме получили три сигнала – два от България и един от Украйна, в непосредствена близост до Черно море. Ние също следим миграцията на малките рибки от нашата точка за мониторинг край село Ветрен, близо до Силистра“, коментира Стоян Михов, ръководител на практика "Води и Биоразнообразие“ към WWF България.

Част от рибките са уловени от учени и пуснати обратно в реката в украинския участък от делтата на река Дунав преди няколко дни. Рибките са вече с дължина над 20 см и тежат почти 50 грама, което е пет пъти повече от теглото при пускането им.

Другата добра новина е, че в момента в сила е пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море, което дава надежда, че и останалите есетри могат да избегнат опасните мрежи и да достигнат безпрепятствено Черно море.

Руската есетра е сред последните четири есетрови вида, които все още се срещат в Дунав. Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова в продължение на много години WWF България работи за опазването на техните естествени местообитания. През 2014 и 2015 г. тя стана първата природозащитна организация, която извърши зарибяване на Дунав, като пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби.

Руските есетри, които някога са били най-разпространеният вид есетрови риби по Дунав, днес са критично застрашени. През последното десетилетие има само няколко установени диви екземпляра в река Дунав. Новото пускане на рибки обаче носи и нова надежда за укрепване на популациите.

Жизненият цикъл на есетровите риби наподобява този на човека – те живеят дълго, но се размножават само няколко пъти в живота си. Ще отминат десетина години преди нашите руски есетри да се завърнат обратно в Дунав и да създадат своето първо поколение. По тази причина те са много уязвими от бракониерство. Затова трябва да пазим тях и техните местообитания и да им дадем шанс да изградят стабилна популация. В противен случай рискуваме да загубим безценен вид, оцелял в продължение на 200 милиона години.

Последвайте канала на

Novini.bg
1040 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2019.07.16 | 14:57

1

Не мое да баде! Че си разплетем чорапите!

Добави коментар

Водещи новини