Психиатър: Слушайте децата си и ги научете да отстояват личната си позиция

  • 12 юни 2019 08:44

  • 666
  • 0
Психиатър: Слушайте децата си и ги научете да отстояват личната си позиция
© Pixabay

Чуйте децата си, отделяйте време само за тях и ги научете да отстояват личната си позиция, бъдете част от техните планове и ги поощрявайте. Това съветва д-р Цветелина Петкова, психиатър, директор на Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите към Общинския съвет по наркотичните вещества на Столичната община в интервю за БТА.

Председател на Общинския съвет по наркотични вещества към Столична община е д-р Веселин Милев, председател и на Комисията по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет.

Проблемът с наркотиците сред подрастващите

По данни на Национално представително проучване за нагласите и употреба на психоактивни вещества сред учениците от 9-ти до 12-ти клас от края на 2017 г. 26,2 процента от учениците в страната посочват, че са употребявали някога в живота си някакво наркотично вещество.

По думите на д-р Петкова все още съществува заблудата, че наркотиците се разпространяват в училищата от дилъри. Това остана в миналото, посочи Петкова. В наши дни наркотиците се разпространяват между самите деца. Модерна е синтетичната дрога, която е широко достъпна. Това е изключително опасно тъй като много от децата смятат, че щом не се бодеш, значи е нещо леко и нормално, обясни психиатърът.

Последиците от приема на подобен род вещества обикновено остават "невидими" за учители и родители, защото ефектът им минава сравнително бързо и може да се отдаде на различни фактори, като пубертета например, за който е характерно бунтарството, силната емоционалност и честата смяна на настроенията.

Известно и категорично е увеличаването на психични разстройства, вследствие употреба на наркотици - тревожни, панически, органични разстройства и психози, т.е. синтетиката буквално промива мозъците на децата и ги кара да полудяват. За съжаление, имаме 11-12 годишни деца, които вземат тази вещества.

Решенията на проблема с употребата на наркотични вещества сред децата

На първо място е ролята на родителите - те трябва да отделят време за своите деца и да ги научат да отстояват себе си, да знаят как да кажат "не". Според специалиста, ако децата нямат здрави устои и изградена ценностна система, много лесно се поддават на влиянието на средата. Другото много важно нещо е тинейджърите да имат добра алтернатива за свободното си време, посочи д-р Петкова. Важно е децата да са ангажирани в приятни за тях занимания - вяра, спорт и изкуства - например. Това са три основни стълба за подкрепа.

Ключова за превенцията на наркотиците сред децата и младежите на територията на Столичната община, е професионалната помощ на психолозите, психиатрите и социалните работници от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите към Столичната община, отбеляза д-р Петкова. Всички ние работим по програми за психосоциална подкрепа на деца, младежи, родители, педагогически специалисти и експерти с една единствена цел - да предотвратим употребата на наркотични вещества сред подрастващите и/или развиването на зависимост.

В тясно сътрудничество със здравни и образователни структури в София, центърът работи с ученици, училищни специалисти, работодатели, родители и близки, както по проблеми, свързани с употребата на психоактивни вещества, така и по проблеми на възрастовото развитие, общуване, самооценка, които са значими фактори в това да не се стигне до употреба.

Същинската работа в Центъра и на терен

В момента специалистите от нашия Център работят с над 30 заявили желанието си за участие училища в цяла София, по различни програми с продължителност от 3 до 5 години. Това са:

- Програмата за усвояване на личностови и групови умения за превенция на употребата на психоактивни вещества "Избирам себе си" - 5-7 клас.

- Програма за универсална превенция на употребата на психоактивни вещества в гимназиален курс "Връстници срещу дрогата".

- Програма за превенция и социални дейности срещу употреба на наркотични вещества с деца в риск, настанени в институции, и маргинализирани младежи от етническите малцинства.

- Програма за индикативна превенция за студенти и младежи експериментиращи и употребяващи психоактивни вещества.

- Програма за индикативна превенция за деца, юноши и родители, експериментиращи и употребяващи ПАВ.

- Програма за превенция на рецидив.

Предимството на работата по тези програми е, че е цялостна, задълбочена и подлежи на оценка на ефективността. Не става въпрос за инцидентно влизане в училищата. Немалко неправителствени организации, ангажирани с темата за наркотиците сред децата, посещават еднократно училищата, раздават информационни брошури и често правят промоция, вместо превенция. Работата "на парче" в превенцията на употребата на наркотични вещества е безсмислена и по-скоро вреди, затова и не подкрепям подобен подход, категорична е д-р Петкова.

Все повече училища търсят помощ от нашите специалисти, дейността ни се увеличава с всяка изминала година, отбеляза д-р Петкова. В началото на всяка учебна година ние представяме дейността на нашия Център по проблемите на наркоманиите на училищните специалисти - учители, директори, възпитатели, педагогически съветници. Целта е училищата да разберат с какво можем да помогнем и да направят заявки към нас за програмите, в които искат да се включат. Всяко училище заявява върху коя програма иска да работи. Разбира се, реалността е често непредвидима и се налага да проявяваме гъвкавост. В този смисъл работим и при кризисни ситуации, но за да получим желания резултат, уточняваме заявката и внимателно планираме съответната интервенция, подчерта д-р Петкова.

Към Центъра функционира Дневен център за работа с деца, юноши и родители, в който се извършват консултации с психолог или психиатър. Именно там, в Центъра с адрес бул. "Сливница", бл. 212, работим с децата, при които е установен прием на наркотични вещества. Освен по индикация за употреба, в рамките на универсалната превенция работим и за личностното израстване на децата - намиране на себе си, на посока, на смисъл, организация на времето, полагане и постигане на цели, умения за общуване, за осъществяване на избор и вземане на решения, постигане на реалистична самооценка и др., защото основният процент подрастващи опитват наркотици от скука и за да се харесат на останалите.

Другата огромна задача на специалистите от Центъра по проблемите на наркоманиите е обучението на учители, възпитатели, педагогически съветници и родители. Не отказваме помощ на нито едно училище! На бул. "Васил Левски"126 се намира пространството за работа с лица над 25 г., където основно се реализира програмата за превенция на рецидив. Всеки клиент може да се възползва в зависимост от неговата мотивация, заявка и готовност. Специализираното психологическото консултиране дава оценка при експериментиране, епизодична употреба, периодична употреба, проблемна употреба и зависимост. При консултирането на клиенти и техните близки се запазва тяхната конфиденциалността и правото на свободен избор. Консултират се клиенти, близки на клиенти, семейства, родители. Консултирането е насочено към семейство, партньор, работодател и др., когато зависимият не е мотивиран за лечение и все още не участва в лечебна програма, но също така и когато зависимият е включен в лечебна програма. Целта е да се оползотворят ресурсите на системата, в която функционира клиентът.

Последвайте канала на

БТА
666 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини