-
16 април 2019 14:40
- 9566
- 0
По повод на отбелязването на Деня на Конституцията днес, който е и професионален празник на юристите, на тържественото отбелязване на 140 години от създаването на Търновската Конституция, „Новини.бг.” потърси Борислав Цеков. Той е доктор по конституционно право в Института за държавата и правото при БАН. Също така е университетски преподавател и политик, председател е на Института за модерна политика.
- Г-н Цеков, как се развива, допълва, актуализира през последните години приетата преди 28 години - през 1991 г., наша Конституция?
- Конституцията от 12 юли 1991 г. се доказа като трайна основа на българското държавно устройство и на политическата ни система. Тя устоя на всички кризи и критики и виждаме, че през годините, включително в моменти на остри социално- икономически и политически кризи и конфронтации, Конституцията е давала пътната карта за излизане на държавата от тях. Припомням само как по институционален и легитимен път се реши кризата през зимата на 1996-1997 година. Тогава в действие се видя дълбокият замисъл на президентската институция, която е заложена в Конституцията като независима, надпартийна власт, която в условията на криза и непримирима конфронтация в парламента се намеси и консолидира единна държавна позиция – така се случи тогава. Могат да се дадат още много примери. Конституцията показа, че има не само здрава основа, но и потенциал за развитие. Затова свидетелстват няколкото поправки, които бяха внесени в нея във връзка с членството на България в ЕС и т.н...
- Какъв е вашият коментар на зачестилите опити в последните години „улицата да влиза в съдебните зали”, да се пренаписват законите под натиск и т.н.?
- Това е израз на дълбоко вкоренено недоверие към институциите и на общата ни хронична криза на доверие. Има групи в обществото ни, които с лека ръка си присвояват правото да говорят от името на суверена, на народа. Това е признак на ниска политическа култура. Когато улицата и тълпата започнат да законодателстват или да издават „присъди”, тогава демокрацията и държавността умират. У нас засега само определени групи предприемат такива по-екстремистки действия, но срещат легитимния отпор на институциите.
- Какво е вашето простичко прагматично обяснение – защо всички ние, българите, трябва да познаваме своята Конституция?
- Всяка нация създава своят основен закон като общо решение за начина, по който ще се управлява, контролира властта и ще бъдат гарантирани свободата и правата на всички граждани. Това е смисълът и трябва да влезе в съзнанието на всеки гражданин. Държавата, която се управлява според демократична конституция, опазва съвременните общества от феодализма, от абсолютистките монархии, от средновековните управленски режими. Ние трябва да се гордеем не само с историята си, а и че сме част от конституционната цивилизация. Определено сме дали свой принос в конституционното развитие на Европа.
- Имате предвид Търновската Конституция - днес празнуваме 140-години от създаването й?
- Да, Търновската Конституция е суверенен акт на българския народ. Искам да оборя клишето, което се налага в някои среди, че е била заимствана от Белгийската конституция. Това категорично не е вярно. Търновската Конституция е либерална, демократична, тя премахва всички имуществени цензове, отхвърля идеята за двукамерен парламент, за първи път след Англия и Франция въвежда солидарната политическа отговорност, което е в основата на съвременното разбиране за парламентарно управление. Най-важното – онзи сакрален и вълнуващ текст на чл.61 от нея, който казва, че „...всякой роб, който стъпи на Българска земя, става свободен”. По онова време в люлката на съвременната демокрация – САЩ, все още има робство, а у нас то е отхвърлено с основният ни закон. Това е огромен цивилизационен скок за нашата държава, огромен принос на нашите бащи – възрожденците, участвали в учредителното събрание, с който ние трябва да се гордеем.
- Няма ли да е полезно още от училище българите да изучават своят основен закон?
- Определено, преди 1989 година се изучаваше, а днес това е още по-наложително. Защото създава база за познание и разбиране у младите хора затова що е то държавност, нация, цивилизовано, демократично общество, което се управлява от правото, а не от силата.
- Запознат ли сте с намерението на бившия служебен премиер и кмет на София Стефан Софиянски Стефан е син на Антон Ангелов Софиянски и Елена Бояджиева Софиянска, има сестра и екипът му да пишат нова Конституция?
- Не съм запознат с конкретиката. Но по принцип никъде по света писането на конституция не е лабораторно занятие за един експертен кръг, за една политическа партия. Историята е доказала, че до приемане на нова конституция се стига, когато в обществото назрее т.нар. „конституционен момент” - широко разбиране за такава промяна. Не виждам у нас да е така. Но това не пречи на когото и да е да работи по темата.
Последвайте канала на
Водещи новини
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
САЩ признаха, че са били наясно, че Русия изстрелва балистична ракета със среден обсег
21 ноември 202422:35
Володимир Зеленски определи руския ракетен удар с ново оръжие като видима ескалация на войната
21 ноември 202422:57
САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
21 ноември 202419:05