Огромна част от стенописите в храм-паметника "Св. Ал. Невски" е напълно разрушена

  • 19 февруари 2019 19:55

  • 921
  • 1
Огромна част от стенописите в храм-паметника "Св. Ал. Невски" е напълно разрушена
© Булфото (архив)

Храм-паметникът „Свети Александър Невски“ не е бил основно реставриран от своето построяване в началото на миналия век до днес. За това алармират духовници и реставратори. По думите им, на катедралата, превърнала се в символ на православието у нас, са правени единствено частични ремонти. И докато общото ѝ конструктивно състояние беше определено от експерти като „много добро“, то огромна част от стенописите в църквата са напълно разрушени, твърдят още духовниците и реставраторите.

След като най-обстойното обследване на състоянието на патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“ беше изготвено от експерти от Университета по архитектура, строителство и геодезия, предстои Министерство на културата да предложи начина, по който ще бъде извършена и втората необходима експертиза, а именно тази на стенописите, които са застрашени от пълно унищожение. В храма има над 400 образци на християнското изкуство. Изографисан е с фрески, изобразяващи Света Троица, сцени от Стария и Новия Завет, пророци, български и руски светци.

,,Някои от стенописите вече са напълно унищожени, а тяхното възстановяване ще стане възможно благодарение на съхранен снимков материал'', уточни за БНР отец Антоний Милушев, свещенослужител в катедралата.

Според реставратори при изографисването на стенописите са били допуснати и технологични грешки, тъй като са използвани много силни консерванти, което е довело до втвърдяване на боята и нейното олющване. Но според ръководителят на катедра „Реставрация“ в Националната художествена академия доцент Стефан Белишки, за да се постави коректна оценка на разрушителните фактори и тяхната степен на въздействие върху стенописите, е необходимо да се направи детайлно изследване.

Междувременно стана ясно, че средствата, необходими за ремонта на катедралата, възлизат на около 4 милиона лева. Техническата експертиза за състоянието на храма, за която в края на 2017 г. правителството отпусна средства, сочи, че неотложните ремонтно-реставрационни работи включват подобряване на ВиК и електроинсталацията, ревизия на покривите за спиране на течове, както и запълване на някои установени пукнати със специални смеси. 

От Светия Синод съобщиха, че ще търсят съдействието на правителството за реализирането на следващите етапи от проекта за реставрирането на най-големия православен храм на Балканския полуостров.

Последвайте канала на

Владимир Василев
921 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2019.02.19 | 21:20

1

......но не и банковите сметки на мазните, тлъсти ченгета от дс в раса....

Добави коментар

Водещи новини