Ето какво се случва с новия Закон за хората с увреждания

  • 17 август 2018 12:48

  • 781
  • 0
Ето какво се случва с новия Закон за хората с увреждания
© Булфото (архив)

Министерството на труда и социалната политика ще обобщи всички коментари от вчерашната среща на работната група по изготвяне на нов Закон за хората с увреждания и в понеделник трябва да има нов проект. Това съобщи пред журналисти в МС социалният министър Бисер ПетковБисер ПетковБисер Петков е министър на труда и социалната политика в кабинета "Борисов 3" от 4 май 2017 г. .

Законът ще се подготвя за стартиране на процедура за обществени консултации, за да се изпълнят поетите ангажименти в края на септември да има готов законопроект в НС, минал всички процедури за утвърждаване от МС.
Предвижда се да има ясни ангажименти с ясни дати, така че на стъпки да се осъществи цялостна реформа в политиките за хората с увреждания, каза министърът.

Срещата днес в МС е имала координационен характер, вицепремиерът Томислав ДончевТомислав Дончев Томислав Пейков Дончев е български политик от партия ГЕРБ, заместник е бил запознат с резултатите от вчерашното заседание на работната група по изготвяне на законопроекта. Обещание за съдействие е получено за формулирането на точния статут на специализирания орган за хората с увреждания, който се предвижда да бъде създаден от 2020 година. Общо е било становището, че институционалната реформа трябва да бъде добре подготвена, за да може този нов орган да изпълни очакванията, които се възлагат на него, информира БТА.

Коментирани са отворени въпроси като финансирането на национално представителните организации, критериите за представителност, на които те трябва да отговарят и стъпките, които вече се изпълняват по постановлението на МС за план за интегриране на информационните системи, които да обслужват хората с увреждания и създаването на профил на хората с увреждания. От здравното министерство са запознали участниците в срещата с намеренията на министерството за промените по отношение на медицинските изделия и помощните средства, като е станало ясно, че част от нормативните промени ще се направят до края на годината, за да може да действат от началото на следващата.
Протестиращите майки ще предложат план за действие за следващи стъпки в реформата.

Очакваме резултатите от проверката на вицепремиера Томислав ДончевТомислав Дончев Томислав Пейков Дончев е български политик от партия ГЕРБ, заместник за национално представителните организации, както и от поетия от него ангажимент за проверка на начина за разходване на двата милиона лева, отпуснати за регистъра, каза Мая Стоицева, представител на протестиращите майки на деца с увреждания.

Тя припомни позицията на майките на деца с увреждания, че със Закона за хората с увреждания се трасира реформата, но това не е истинската реформа, затова те са разработили и план за действие за бъдещи промени. Те очакват политически ангажименти на високо ниво, както и гаранции, че реформата няма да е тежест, която само МТСП ще поема, а хората с увреждания ще бъдат обект на работа на всички министерства - МОН, МЗ, МРРБ, МФ.
Омбудсманът Мая МаноловаМая МаноловаМая Божидарова Манолова е български политик, народен представител от парламентарната група на също е поискала ясен ангажимент от страна на правителството, че заложените в новите закони промени наистина ще се случат. Това се налага, защото част от промените ще влизат в сила в течение на времето и в проекта на Закон за хората с увреждания те само са маркирани, каза тя.

По думите й ангажимент е необходим за помощните средства и медицинските изделия, които трябва да преминат към здравното министерство, като в бъдеще те да се предоставят на хората, а не да има лимитирани пари. Трябва да се разработят и стандартите за тях, за да не се дава възможност още една година фирмите да се облагодетелстват на гърба на хората с увреждания, посочи Манолова. Тя иска ангажимент и по отношение на личната помощ, която според преходните разпоредби на закона за хората с увреждания също ще влезе в сила след една година, както и за фонда "Лична мобилност и достъпна среда". Според Манолова зависи от правителството какви средства ще има в този фонд и дали наистина той ще подкрепи публични сгради и сгради етажна собственост за тяхното адаптиране.

Омбудсманът отново се обяви за яснота по отношение на финансирането на организациите за хората с увреждания.

Манолова иска прецизиране на сроковете за влизане в сила на закона, както и гаранции, че няма да се окаже, че се пише в момента закон, който реално ще работи година и половина по-късно.

Последвайте канала на

Десислава Станева
781 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини