-
09 август 2018 13:40
- 5261
- 1
Но също така е вярно, че „болен здрав носи” в калпавата ни, но читаво нереформирана здравна система, в която за близо трийсетина години демокрация бяха сменени над 33 здравни министри. Такива мрачни мисли налягат драгите данъкоплатци като прочетат информацията в Skener.news. за заплатите на шефовете на болниците, които работят със здравната каса.
„Проф. Генчо Начев е най-богатият болничен директор у нас или поне това показват годишните декларации на управителите на лечебни заведения, които работят с НЗОК. Шефът на столичната „Св. Екатерина“ притежава 15 апартамента и къщи, 514 декара гора и три коли, като едната от тях е Порше. Кардиохирургът е декларирал налични 70 000 лева, а на влог държи 4 млн. лева, 350 000 евро и 567 000 долара. Отделно проф. Начев притежава дялове от дружества, вложил е над 1 млн. лева в инвестиционни фондове и има акции в три поликлиники в Унгария, Полша и Хърватска”, съобщава Skener.news. и изброява и други негови колеги, сред които е и шефът на НЗОК.
Далеч съм от мисълта да изпадам в сиромахомилство – дума да няма, че лекарите трябва да получават много добри заплати. Вярно е също така, че изброените управители в публикацията работят от години и като лекари, компетентни и можещи. Също, че при тях няма скрито-покрито – декларират доходите си по закон и не се крият като мишоци.
Обаче, някак е неприемлива огромната ножица между възнагражденията на редовите медици и техните началства. Между доходите на българите, които плащат най-много за здраве, и заплатите на управителите на тези държавни лечебници. Очеизвадно е, че държавата тотално е занемарила отговорностите си към регулацията в тази иначе уж социална сфера. Както и към своите поданици, които само й пълнят хазната, откъдето впрочем се вземат парите и за заплатите на цитираните доктори.
Проучване на Световната здравна организация – СЗО от миналата година сочи, че като относителен дял от средствата за здраве българинът плаща най-много от джоба си в Европа. Въпреки това у нас се наблюдава драстично по-висока смъртност заради заболявания на органите на кръвообращението. По отношение на смъртността от онкологични и хронични заболявания сме съпоставими с останалите европейски държави.
Няма никаква новина и в това, че безброй лекари и медицински сестри минаха през Теерминал 2 и живеят и работят в чужбина.
Всяка година близо 450 лекари и около 1000 медицински сестри напускат България в търсене на по-добри възможности за работа в Западна Европа.
Между 10 и 20 пъти са разликите в заплатите на българските лекари в различните болници у нас, като най-бедни са общинските лечебни заведения. В България обаче лекарските заплати остават най-ниски в Европа.
Интересното е, че ако в Германия медиците взимат до 15 пъти повече от българските им колеги, то в Норвегия взимат повече от германските лекари, заради което те пък емигрират там.
Та на фона на всички тези данни, е вярна приказката, че у нас беден богат носи на гърба си. И че някак и без ясни правила от здравеопазването бе направен пазар. Нищо, че повече напомня на битпазар.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Структурата на кабинета вече е ясна: Как ще изглежда новото правителство?
13 януари 202519:20
Румен Петков (БСП-ОЛ): Тези които искат хаоса да продължи да властва, са тези, които не искат да има кабинет
13 януари 202518:59
Галъп: Осем партии биха влезли в НС, ако има вот следващата неделя
13 януари 202519:18
Ричард Алибегов: Тези хора, които докараха бюджета до 18 млрд. лв., трябва да излязат и да си поемат отговорността
13 януари 202520:59
Водещите новини! Радев връчва първия мандат в сряда. Европрокуратурата обвини четирима за измама от €94,5 млн. в България (и още…)
13 януари 202519:14
Служители на МВнР са арестувани на границата с хиляди кутии контрабандни цигари
13 януари 202519:07
Д-р Миндов препоръча връщането на част от ковид мерките
13 януари 202521:34
Танкерът, повредил подводни кабели в Балтийско море, се готвел да нанесе още щети
13 януари 202519:59
Двама убити с нож в Германия
13 януари 202518:42
2018.08.09 | 17:05