-
03 август 2018 11:29
- 822
- 1
Сметната палата извърши одит „Развитие, надзор и контрол над производството и търговията с биологични храни и продукти“ за периода от 01.01.2015 г. до 30.06.2017 г.
Това съобщиха от пресцентъра на Сметната палата.
Биологичното производство е съвкупна система за управление на земеделието и производството на храни, която има двойна обществена роля.
От една страна обезпечава специфичен пазар на потребителското търсене на биологични продукти, а от друга страна допринася за опазване на околната среда и за развитие на селските райони, посочват още от Сметната палата.
Според изискванията на ЕС всяка от държавите-членки трябва да създаде система за контрол и да бъдат определени компетентни органи, като по този начин се гарантира, че биологичните продукти се произвеждат в съответствие с изискванията, заложени в правната рамка на Общността относно биологичното производство. В България има изградена такава система за контрол съгласно Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти.
Кои са органите, осъществяващи контрол над производството, преработката и търговията с биохрани и продукти?
Министърът на земеделието и храните е отговорен за провеждането на политиката на качество съгласно Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета от 28 юни 2007 г. Дейността на министъра на земеделието и храните се подпомага от постоянна междуведомствена консултативна комисия по биологично производство.
Дирекция "Биологично земеделие и растениевъдство" в МЗХГ е компетентно звено при провеждане на политиката на ЕС и на националната политика в областта на биологичното земеделие, както и на надзора и контрола, включително и над контролиращите лица.
Контролът за спазване на правилата за биологично производство, преработка, поставяне на задължителни знаци и търговия с биопродукти се осъществява от контролиращи лица. Те получават разрешения за дейността си от министъра на земеделието и храните според Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз.
Българската агенция по безопасност на храните осъществява контрола в търговската мрежа върху употребата на термини и означения за биологичен метод на производство, преработка и търговия с растения, животни и аквакултури, растителни, животински продукти, продукти от аквакултури и храни.
Основният извод на Сметната палата след извършения одит е, че:
СИСТЕМАТА ЗА НАДЗОР И КОНТРОЛ ВЪРХУ ПРОИЗВОДСТВОТО И ТЪРГОВИЯТА С БИОЛОГИЧНИ ХРАНИ НЕ ЗАЩИТАВА ДОСТАТЪЧНО ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ.
Този извод се подкрепя от следните констатации:
Контролът върху биологично произведените земеделски продукти и храни в търговската мрежа не е достатъчно ефективен, тъй като:
- Липсва информация за всички обекти в страната, които търгуват с биологично произведени земеделски продукти и храни;
- Българската агенция по безопасност на храните не осъществява контрол върху биологичните храни и продукти в заведенията за обществено хранене и он-лайн търговията поради липсата на нормативна регламентация. Дефицитът на контрол поражда риск в тези обекти да се продават храни, които не отговарят на изискванията за биологично производство, с което се ограничава ефекта от извършения контрол в търговската мрежа като цяло;
- Не са съставяни актове за установяване на нарушения на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, а са издавани само предписания, като по този начин e прилаган по-благоприятен ред при установено нарушение на императивна законова норма и не е реализирана предвидената санкция.
1. Процесът по издаване на разрешенията за контролна дейност също не е достатъчно ефективен, тъй като:
- Издаването на разрешенията за контролна дейност през по-голямата част от одитирания период е извършвано без утвърдени вътрешни правила и процедури;
- Има случаи на издаване на разрешения за контролна дейност без процедурите на кандидатите да отговарят на важни нормативни изисквания, а в други случаи няма увереност, че изпълняват изискванията на Регламент (ЕО) № 834/2007 поради липса на документи;
- Базата данни на лицата, осъществяващи контрол за спазването на правилата за биологично производство на земеделски продукти и храни, не осигурява необходимата проследимост за дейността на контролиращите лица. Това може да бъде използвано недобросъвестно от операторите (производители, търговци и преработватели) от една страна, а от друга поражда риск от грешки при осъществяване на контрола в търговската мрежа от Българската агенция по безопасност на храните.
2. Надзорът върху контролиращите лица не е ефективен, тъй като:
- Надзорните проверки не са планирани адекватно и не са използвани възможностите за осъществяване на допълнителен контрол;
- Надзорът е нормативно ограничен само в рамките на до един процент от досиетата на производители, преработватели и търговци, с които контролиращите лица имат договор;
- Съществуват значими пропуски при извършване на надзорните проверки и последващия контрол за изпълнение на предписанията;
- Не са упражнени правомощията за отнемане или ограничаване на разрешенията за контролна дейност и налагане на санкции и глоби при наличие на основания за това, което поражда рискове в търговската мрежа да бъдат реализирани храни и продукти, неотговарящи на изискванията за биологично производство.
4. Потребителите не са достатъчно осведомени за изискванията за етикетиране и означаване на биологичните храни и начините за тяхното разпознаване.
5. Информационната база данни на производители, преработватели и търговци на земеделски биологични продукти и храни не изпълнява основното си предназначение да осигурява необходимата прозрачност за потребителите.
6. Няма ефективен обмен на информация между Министерството на земеделието, храните и горите, Българската агенция по безопасност на храните и Държавен фонд Земеделие – Разплащателна агенция, в случай на нередности и/или нарушения на правилата за биологично производство.
В процеса на обсъждане на настоящия доклад от страна на МЗХГ са предприети мерки за отстраняване на установените пропуски и актуализация на нормативната уредба и вътрешните правила и процедури.
Одитният доклад може да намерите на интернет страницата на Сметната палата: www.bulnao.government.b
Последвайте канала на
Свързани новини
Стрелба в търговска палата в Турция, убит е висш икономист
03 юли 201817:34
Протест пред Синодалната палата (снимки)
16 май 201810:02
Държавният глава ще се срещне с председателя на Европейската сметна палата
14 май 201814:16
Софи Маринова спретна цирк в Съдебна палата заради Гринго
15 април 201813:20
Сметната палата отказа да завери финансовите отчети за 2016 г. на 5 бюджетни организации
27 февруари 201812:46
Сметната палата ще извърши одит на допълнителни разходи одобрени от МС
22 февруари 201810:14
Биохраните влизат в менютата на детските градини и болниците
10 юли 202308:31
Сметната палата: Архитектурното културно наследство е в опасност
06 март 201911:46
Сметната палата ще извърши над 340 одита през 2019 г.
04 февруари 201909:08
България чака своя съперник за баража в Лигата на нациите - вижте вариантите
България с тежко изпитание в Подгорица
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Може ли Хебър да изненада Спартак (Варна)?
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петков: ГЕРБ да оттеглят своя кандидат и да отпушим парламента. Всичко друго е безобразие
22 ноември 202409:31
Лена Бориславова: ГЕРБ показаха, че не желаят да поемат отговорността на първата политическа сила
22 ноември 202409:22
Борислав Цеков: Радев ще катастрофира тежко
22 ноември 202408:31
Харизанов: Радев започва да задава темпа на събитията, може да работи в различни сценарии
22 ноември 202408:46
Първан Симеонов: Христо Иванов никога не е затварял вратата към Борисов
22 ноември 202408:22
Проф. Огнян Герджиков: Промените в Конституцията - аматьорщина
22 ноември 202407:45
Костадинов: Кирил Петков ми звъня 2022 година, за да ги подкрепим
22 ноември 202407:53
Красимир Георгиев: България има нужда от нов Закон за движение по пътищата
22 ноември 202408:24
Екшън с преследване и арести: Задържаха контрабандни цигари за 2 милиона лева в Пловдивско
22 ноември 202408:10
2018.08.03 | 11:53