Чужденци напират за работа в Бърза помощ - Варна

  • 06 юни 2011 16:42

  • 2415
  • 0
Чужденци напират за работа в Бърза помощ - Варна
© Булфото

Увеличава се борят на чужденците, които имат желание да работят в Спешния център във Варна. Това съобщи д-р Мая Рашева, директор на Спешния медицински център в града.

По нейните думи става въпрос предимно за македонци и бесарабски българи, които учат в колежа по медицина във Варна. Тя уточни, че като цяло благодарение на колежа и кадрите, които излизат от там, центърът успява да се справи с текучеството на кадри.

Лошото обаче е, че дори чужденците след около година работа напускат Бърза помощ и отиват да работят в други болници или заминават в чужбина. „Истината е, че болниците си крадат кадри”, коментира Рашева.

Тя уточни, че към момента в Спешния център работят около 120 души, като има 14,5 свободни места. По отношение на координацията с единния телефон 112, специалистът отбеляза, че до хаос няма да се стигне, както твърдят нейни колеги. „Никой няма да позволи да се стигне до хаос още по-малко МВР”, категорична бе Рашева.

Няма риск Варна да остане без Спешна помощ и то в началото на лятото, но проблеми действително има, каза още д-р Мая Рашева, директор на Спешния медицински център в града. Тя коментира, че най-сериозният проблем в Спешна помощ си остава голямото текучество на кадри, като за миналата 2010 година са напуснали над 10 души.

Тя уточни, че голямото текучество е проблем, тъй като специално в Бърза помощ медиците трябва да навлизат изключително бързо в работата, а това непрекъснато сменяне на кадри затруднява действително дейността на центъра. Рашева обясни, че няма подадени 200 оставки, но факт си остава това, че при първа възможност лекарите напускат Бърза помощ.

„Варна няма да остане без Бърза помощ, но ако няма новопостъпили, тези, които ще останат ще работят малко повече”, обясни директорът на медицинския център. По отношение на заплащането на лекарите д-р Мая Рашева отбеляза, че то продължава да е ниско и не се е променило от миналата година. Всеки отработен час на нощния труд се заплаща с 50 стотинки, като сумата е договорена по браншово споразумение.

Мая Рашева обясни, че средната брутна заплата в Спешните центрове е около 612 лева, като по анализ на Министерство на здравеопазването по отношение концепцията за развитие на спешната медицинска помощ, диспропорциите между заплащането между работещите в центровете и другите лечебни заведения показва, че в Спешните центрове действително работят на най-ниски заплати.

През миналата година Рашева припомни, че са напуснали 10 специалисти по здравни грижи, наети са били 19 нови души, а към момента незаетите бройки са 6,5. „Донякъде скалъпваме положението, тъй като на втори трудов договор при нас работят и лекари от други лечебни заведения”, посочи специалистът.

Последвайте канала на

2415 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини