Зоологът Боян Петров се отправя към десетия си осемхилядник в Непал

  • 18 август 2017 15:00

  • 1007
  • 1
Зоологът Боян Петров се отправя към десетия си осемхилядник в Непал
©

Три седмици след като се завърна от успешното изкачване на връх Гашербрум II /8035 метра/ в Пакистан, зоологът от БАН Боян Петров се отправя за поредната си експедиция в Непал. Това съобщи пресцентърът на Академията.

Новата цел на зоолога-алпинист Боян Петров е седмият по височина връх на планетата - Даулагири /8167 метра/. Последното изкачване на върха от българи е точно преди 20 години. Трекингът до базовия лагер ще започне на 23 август и се очаква в края на месеца експедицията да се установи в подножието на хималайския гигант.
Преди заминаването си Боян се е срещнал с председателя на БАН акад. Юлиaн Ревалски, с научния секретар на направлението "Биоразнообразие, биоресурси и екология" проф. Димитър Иванов и с директора на Националния природонаучен музей на БАН /НПМ/ проф. Николай Спасов. На срещата Боян Петров е споделил, че планира да донесе зоологични материали от изкачването на Даулагири. Разказал е, че в раницата му винаги има достатъчно епруветки и кутийки, в които успява да събере и най-странните животни, които пълзят по склоновете на осемхилядниците, които катери.

Благодарение на експедициите на Боян Петров днес в НПМ-БАН се съхранява най-богатата колекция от високопланински безгръбначни животни в света. Събирането й започва доц. д-р Петър Берон, който, от 1967 до 2015 г., е изследвал подстъпите до много върхове в планините на Европа, Азия, Африка, Нова Гвинея, Северна и Южна Америка. Той e изкачил и десетки високи върхове и вулкани, откъдето е успял да събере много богати материали. Част от историите, свързани с тези експедиции, са описани в книгата му "Далечни върхове". От неговите сбирки вече са описани десетки нови за науката видове животни.

С книгата си "Първите седем", която беше официално представена в Големия салон на БАН на 6 февруари тази година, Боян Петров даде сериозна заявка, че ще продължи традицията на зоолозите от НПМ да изследват и събират нови видове животни от труднодостъпни места, прониквайки в най-дълбоките пропасти и изкачвайки най-високите върхове на планетата, посочват от Академията.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1007 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2017.08.18 | 23:10

1
Успех, един истински Българин.

Добави коментар

Водещи новини