Всички мечки в парка край Белица спят зимен сън

  • 20 януари 2017 15:08

  • 1879
  • 0
Всички мечки в парка край Белица спят зимен сън
© GettyImages/Gulliver

От няколко дни всички мечки в парка край Белица спят зимен сън - за първи път от създаването на убежището, съобщиха от Парка за танцуващи мечки в Белица.
Наско и Монти, последните двама, които упорито отказваха да заспят, накрая се предадоха и от няколко дни не са излизали от бърлогите си.

Според управителя на парка Димитър Иванов, хибернацията на мечките е доказателство за доброто качество на живот. Той обяснява, че повечето мечки, които са спасени от частни собственици или зоопаркове, не са спали зимен сън, преди да дойдат там. В парка край Белица, благодарение на храненето и условията на живот, които са изцяло съобразени с естествените нужди на животните, техните инстинкти се събуждат.

При някои мечки това се случи много бързо, в рамките на една-две години, докато при други отне много повече.
Монти, който преди 7 години е бил спасен още като мече от хотел край Русе, е заспал своя пръв зимен сън едва в края на миналата година.

През последните години специалистите на "Четири лапи" са положили много усилия да осигурят нужната среда и диета, които да предразположат Монти към хибернация, но той така и не е заспал. От миналата година Монти е преместен в сектор заедно с една от най-бързо адаптиралите се към естествения начин на живот мечки - Мима.

Очакванията са били тя да го "научи" как да си прави бърлога и да се подготви за зимен сън - нещо, на което в дивата природа майката учи малките мечета през първите две години от живота им. В резултат от това съжителство тази зима Монти сам е изкопал две бърлоги, но в крайна сметка е предпочел още след първия обилен снеговалеж да се скрие в една от изкуствените.

Приютеният през 2014 г. от пловдивския зоопарк Наско също кара своя първи зимен сън. 28-годишният великан е имал много трудна адаптация към условията в парка и най-вече към големите открити площи. Още с пристигането си той е отказвал да излезе от бърлогата си, като според експерти причината е своеобразна форма на страх от открити пространства, тъй като Наско е прекарал целия си живот на 10 кв. м в бетонна клетка.

По препоръка на декана на Факултета по ветеринарна медицина към Лесотехническия университет проф. Богдан Аминков, Наско е бил подложен на експериментална терапия с антидепресанти и тя е дала добър резултат.

Бойка и Станди, двете мечки, които през 2015 г. "Четири лапи" взе от незаконния зоопарк край Русе, тази година също са заспали своя първи зимен сън - още при първия по-сериозен спад на температурите в началото на зимата.

Хибернацията при кафявите мечки е естествен процес, чрез който мечките успяват да оцелеят през лошите зимни условия, когато хранителния ресурс в природата е изключително ограничен. Тя продължава от няколко седмици до няколко месеца в периода от края на ноември до началото на април и е предшествана от подготовка, през която мечката натрупва мазнини, за да й помогнат да издържи дългите седмици на сън.

През този период животните започват да подготвят и бърлога, в която да прекарат съня си, като не е рядкост да изкопават и по няколко, докато намерят идеалното място.

В дивата природа мечи бърлоги са откривани на най-невероятни места - в корените на дървета, в пещери и процепи на скали, дори в изоставени галерии на мини. Входът винаги е стеснен, а вътре мечката приготвя своето удобно ложе, което застила с шума, мъх и клонки.
Случва се мечката да не спи дълбоко и дори за кратко да излиза от бърлогата. С настъпването на пролетта мечката се събужда и започва да възстановява изгубената по време на хибернацията телесна маса.

През последните години у нас в дивата природа зачестяват случаите на мечки, които не са успели да изпаднат в хибернация или се събуждат прекалено рано. Според експертите това се дължи основно на все по-активното навлизане на човека в естествената среда на мечките с дейности като строителство, изсичане на гори, лов, ски туризъм или събиране на гъби и горски плодове.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1879 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини