Все по-малко са случаите на работа без сключен писмен договор

  • 03 ноември 2016 13:39

  • 811
  • 0
Все по-малко са случаите на работа без сключен писмен договор
©

В последните години се отчита тенденция към подобряване на условията на труд в българските предприятия, към трайно намаляване на случаите на работа без сключен писмен договор, на сумите на забавените възнаграждения. Това се посочва в съобщение на Главната инспекция по труда /ГИТ/.

От ГИТ припомнят, че днес Инспекцията празнува своята 109-а годишнина.

Отчита се и намаление през годините на трудовите злополуки на работното място, както и на коефициента им на честота, според регистъра на НОИ.

Контролните органи на ГИТ извършват по около 50 000 проверки на година, при които установяват над 200 000 нарушения. С всяко отстранено след намесата на Инспекцията нарушение на практика се предотвратява потенциален трудов инцидент, допълват от ГИТ.

Приоритет на контролната дейност е подпомагането на работодателите в прилагането на законодателството. За едва 4,4 на сто от нарушенията инспекторите издават актове, от които следва налагането на глоби, показват данните от дейността през 2016-а. Административнонаказателна отговорност се търси за нарушения, които пряко застрашават живота и здравето на работещите или отнемат социални и осигурителни права. В огромната част от случаите се издават задължителни за изпълнение предписания с определен срок, с които се дава възможност на работодателите да отстранят нарушенията, без да търпят финансови санкции, посочват от ГИТ.

От Инспекцията по труда припомнят, че през 2016 г. започна проект "Оптимизация и иновации в ИА ГИТ", който се финансира от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. По проекта ще бъде изграден регистър на обектите на контрол според рисковия им потенциал, на базата на който ще се планира контролната дейност. Ще бъдат въведени нови форми на инспектиране чрез въпросници за самоконтрол, които ще позволят на работодателите да установят до каква степен изпълняват законодателството. След попълване на въпросниците те ще получат и информация за добри практики за прилагането му, както и време да отстранят несъответствията. Чрез проекта ще се надгради софтуерният продукт за регистриране на еднодневните договори, за да се улесни администрирането им. Ще бъде изградена и система за онлайн обучение на служителите.

На 3 ноември 1907 г. с указ на княз Фердинанд е създаден Инспекторатът по труда в България. От 1998 г. този ден се чества като Ден на Инспекцията по труда. Създадена с цел да следи за "прилагането на законите, правилниците и наредбите по индустрията, търговията, занаятите и по протекцията на работниците", Инспекцията и до днес е органът, който защитава правата на работещите българи, се отбелязва в съобщението.

Последвайте канала на

Десислава Станева
811 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини