Родители все по-често тормозят подрастващите си деца

  • 30 май 2011 17:00

  • 931
  • 0
Родители все по-често тормозят подрастващите си деца
©

Бум на насилието над тийнейджъри от страна на техните родители се забелязва в община Пловдив. Това съобщи Мариана Стоянова, изпълняващ длъжността началник на Отдел „Закрила на детето” в града.

Тенденцията е тревожна, работи се по 12 такива случаи в общината, каза Стоянова. Насилието е не само чисто физическо, а най-често е съпътствано с емоционално и психическо насилие.

Много често родителите имат големи очаквания от своите деца, сравняват ги с деца на свои близки и познати, или искат да бъдат като тях самите. Друг път пък има неглижиране към потребностите на детето. Срещу децата се поставят задължения, които не са за тяхната възраст, ограниченията също не се съобразяват с възрастта на децата.

В такива случаи, освен с децата се работи и с техните родители, така, че те да се опитат да погледнат проблема с очите на тяхното дете, каза Стоянова. В днешно време децата са образовани, знаят правата си и често търсят правата си като се консултират със специалисти от Отдел „Закрила на детето”.

Насилието се отразява на психиката на децата, те все повече заявяват желание да избягат от дома си и го правят. Стават или бунтари, или са потиснати. Кризисният център за деца жертви на насилие и трафик в Пловдив е препълнен в момента, каза още Стоянова. Това са деца не само от Пловдивска община, а и от други места.

23 нови случая на изоставени деца има регистрирани за последното тримесечие в община Пловдив, каза още Мариана Стоянова. По думите й, бедността у нас се е увеличила и това е един основен фактор, поради който се налага изоставянето на деца, дори на ниво родилен дом, каза Стоянова.

Бедността налага извеждането на деца от семейната им среда. Опитваме се с помощта на своите партньори да работим за превенция на такива случаи, каза Стоянова. В Пловдив има само един случай на смърт на дете от глад, до Коматевско шосе, но това се е случило с приходящи в града, посочи Стоянова. Много се работи в тази насока, каза тя, като основен проблем остава животът на част от населението в ромския квартал „Столипиново”.

За превенцията на изоставяне на деца Отдел „Закрила на детето” в община Пловдив работи много. Дори в родилния дом всеки ден има дежурни социални работници, които консултират майката, дори в деня на раждането. Разговаря се с нея, като се обяснява какво се случва с децата, когато попаднат в институция. Ние отчитаме успехи, много от майките вече са променили първоначалните си решения и са решили да си вземат децата, каза Мариана Стоянова.

Родителите получават подкрепата на отдела и след това, като първоначално им се дава малка сума пари, но след това социалните работници им помагат за отглеждането на детето, като ги посещават почти ежедневно. Осигурява им се и здравна подкрепа.

Забелязва се една тенденция в момента на бързо оформяне на документите за деца, на които майката е взела категорично решение за отказ от детето. Тогава детето бързо попада в регистър за пълно осиновяване, което понякога се случа много бързо. Вече имаме случаи на осиновени деца на три-четири месеца, което по-рано нямаше как да се случи, каза Стоянова.

Последвайте канала на

931 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини