Монета доказва, че Созопол е бил български град през ХIV в.

  • 01 декември 2011 18:45

  • 2704
  • 1
Монета доказва, че Созопол е бил български град през ХIV в.
©

Археолози намериха доказателство, че през 14 век Созопол и земите на юг до Ахтопол са били български. В новооткритата църква пред входа на Аполония специалистите се натъкнали на изключително ценна монета на цар Иван Шишман, която променя историята на Черноморското крайбрежие.

Директорът на Историческия музей в Бургас Цоня Дражева, която ръководи разкопките в Созопол обясни, че според находката тези земи са български през 14 век и Созопол участва в борбата на държавата срещу османското нашествие, съобщи "Стандарт Нюз".

Монетата е от мед със сребърно покритие и печат. Сечена е в централната монетарница на старопрестолния Търновград, обясни Дражева. На нея има монограма на Иван Шишман и изображение, свързано с християнските владетели от другата страна. Представлява разцъфнал кръст, с надпис, че трябва да бъде покровителстван от царя на царете – Христос.

По думите на археоложката досега се е считало, че южното Крайбрежие е останало под властта на Византия още след похода на византийския пълководец Михаил Глава.

"Сега виждаме, че вероятно при Теодор Светослав /1300 - 1322/  със сигурност  Созопол и териториите са принадлежали  към България. По-късно те отново са върнати от Иван Александър /1331-1371/ и поне до неговия наследник Иван Шишман /1371-1395 / районът до Ахтопол е българска територия, която се бори срещу Османската империя", каза още Цоня Дражева.

Директорът на музея е носител на тазгодишната награда на областния управител на Бургас Константин Гребенаров. Високото отличие се присъжда на изявени личности от региона за изключителните им заслуги в успешното социално, културно и икономическо развитие на област Бургас.

”Постиженията на г-жа Цоня Дражева в сферата на археологията, развиването на туризма и популяризиране на област Бургас са огромни и днешната награда  символизира нашата признателност и възхищение към ентусиазма и професионализма, които тя влага в работата си”,  каза по време на церемонията Гребенаров.

От своя страна Дражева сподели, че приема едновременно, като оценка за дългогодишния си труд и начин да увлече повече млади хора по магията,  наречена археология. Наградата -грамота и почетен знак беше връчена в присъствието на кметовете и председателите на Общински съвети от областта, медии, приятели и колеги на археоложката.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2704 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
1

2011.12.02 | 01:14

1
А кой е града на снимката?! :D

Добави коментар

Водещи новини